Robot cestuje za legendami Prešovského kraja

Dátum pridania:  31.05.2017

Pred odštartovaním nového dielu projektu LEGENDARIUM Vám prinášame príbeh chlapca, ktorý spolu s jeho celou rodinou zažili dobrodružné leto vďaka nášmu projektu, na ktoré určite už nikdy nezabudnú. Volá sa Matej Mazúr, pochádza z Handlovej a navštevuje 8. ročník ZŠ Mariánska v Prievidzi. Minulé leto sa zapojil do našej súťaže a teraz skonštruoval robota, ktorý bude cestovať za legendami Prešovského kraja. Tento šikovný chalan skonštruoval robota do svojej ročníkovej práce, ktorú prezentoval nielen pred spolužiakmi, ale aj na viacerých súťažiach. Veľmi nás tento príbeh potešil a chceme sa s ním podeliť.

Matej Mazúr


Ako si sa dozvedel o našom projekte LEGENDARIUM?

"O Legendariu som sa dozvedel na konci leta roku 2015, keď som bol v Tatrách na liečení. Táto akcia už končila, preto sme sa s rodinou do nej nezapojili, hoci vyzerala zaujímavo. V máji 2016 som sa o 2. ročníku Legendaria dozvedel z televíznych správ. Na internete som si pozrel, čo to vlastne Legendarium je. To som ešte netušil, že s Legendariom prežijeme takmer tri mesiace..."


Koho sa ti podarilo zapojiť do projektu LEGENDARIUM?

"Za takmer tri mesiace hrania hry Legendarium sa mi do hry podarilo zapojiť päť členov našej rodiny. Prejazdili sme takmer celý Prešovský kraj - aj miesta, o ktorých som ani netušil, že existujú."

Začiatok putovania za legendami, Spišská Sobota


Ako sa ti páčila naša hra LEGENDARIUM 2, v ktorej celá tvoja rodina súťažila?

"Pre mňa a brata boli minihry veľmi jednoduché, ale maminu som naučil „gamblovať.“ Ako jediná hrala hry na mobile a získavala tak pre nás body. Škoda len, že neviem lepšie hrať,“ citujem maminu.


Aká lokalizácia v hre bola pre Vás najdobrodružnejšia?

"Pre nás to boli určite Haligovské skaly, keďže ani domáci nás nevedeli navigovať a bol k ním komplikovaný prístup. Ale bolo to o to viac dobrodružnejšie. Veľmi dobrodružné bolo aj keď sme šli do Zlej diery pri Prešove"


Ktorá lokalizácia sa ti najviac páčila?

"Najviac sa nám páčilo v Humennom a jeho okolí. Ani som netušil, aké zaujímavé sú zrúcaniny hradov Jasenov a Brekov, kde sme sa museli lokalizovať v hre."

Hrad Brekov


Ako si prišiel na nápad postaviť robota, ktorý cestuje za legendami?

"Myšlienka mi napadla pri cestovaní za legendami po Prešovskom kraji v lete 2016. Veľmi rád sa venujem elektronike a výpočtovej technike. Preto ma zaujal aj tento projekt a mobilná aplikácia, ktorá nás zaviedla na krásne miesta, ktoré som netušil, že existujú. Je to niečo nové kde sa spájajú príbehy s cestovaním za nimi a je to veľmi interaktívne, čo ma veľmi zaujalo."

Prezentácia ročníkovej práce


Dal si tvojmu robotovi aj meno?

"Zvyčajne robotov nenazývam menom, ale tohto som pomenoval Móric, podľa môjho obľúbeného hrdinu Legendária – podľa grófa Matúša Mórica Michala Františka Serafína Augusta Benyovszkého de Benyó et Urbanó."


Matej Mazúr nám prezradil, že s projektom Moje Legendarium nakoniec nepostúpil do školského kola, ale potulky po Prešovskom kraji prezentoval spolu s robotom statočne. Študenti po skončení prezentácie priraďovali postavičky z legiend k jednotlivým mestám a miestam na interaktívnej (slepej) mape Prešovského kraja a spolu si pozreli aj záznam na Markíze, ktorý propagoval projekt LEGENDARIUM.

Sme veľmi radi, že Mateja náš projekt inšpiroval natoľko, že postavil Legorobota Mórica, ktorý cestuje za legendami. Želáme mu veľa úspechov v jeho živote a prajeme aby zažil na potulkách Prešovským krajom s jeho robotom veľa zábavy a nezabudnuteľných dobrodružstiev.

Legorobota Mórica môžeš najbližšie stretnúť v Košiciach 5. júna 2017 na súťaži RBA a aj v ZOC MAX Prešov na súťaži Legorobotov 15. júna 2017. Viac o súťaži v ZOC MAX Prešov, sa dozvieš tu: http://legobot.spse-po.sk/