Cyprián

O živote mníchov veľa toho nevieme, lebo svoje príbehy si dobre strážia za múrmi kostolov  a seminárov. Rúško tajomstvá sa jedného dňa ale na chvíľu odkrylo a ja vám tak môžem porozprávať o mníchovi Cypriánovi. A hneď zo začiatku vám musím povedať, že nebol ako ostatní mnísi. Ale bol to riadny výmyselník, ktorý už v tých časoch bol podkutý vedomosťami a šibalstvami. Bodaj by aj nie, veď medicínu či liečiteľstvo študoval po celom okolí. No, keďže vedel, že ľudia by jeho zmýšľanie v tej dobe ešte nepochopili, rozhodol sa, že kláštorné múry budú najlepším miestom na rozvoj jeho nekonečných výskumov. Hoc skrytý a často neoceniteľný pomáhal Cyprián každému, kto jeho pomoc potreboval - starým, chorým, veriacim i pohanom. Vedel totiž naprávať zlomeniny, liečiť možné i nemožné choroby a to všetko za pomoci liečivých bylín. Tie mal vo svojej knihe všetky vylisované a v štyroch jazykoch napísané. Snáď i preto Cypriána nezaskočila žiadna choroba. I minule, keď sa ponáhľal do kostola, stretol pri potoku starenku, ktorá si pichla triesku do prsta. Cyprián jej na ranu priložil list zo skorocela kopijovitého a o pár minút, už bolo po bolesti. Aké jednoduché. Samozrejme, ak to viete. Cyprián ten deň do kostola, kvôli starenke na čas neprišiel a zase dostal od biskupa vynadané. Premýšľal preto, ako sa zo svojich potulkách po prírode vrátiť včas. Nebavilo ho už donekonečna biskupovi  vysvetľovať, že meškal na omšu nie kvôli sebe, ale kvôli pacientom, ktorých je po ceste neúrekom. No to asi nikoho nezaujímalo. Po omši šiel Cyprián vyvetrať si hlavu na kopec za kláštorom, z ktorého je najkrajší výhľad v okolí. Málo kto o tomto mieste vie - a tak je tam pokoj a pohoda, ktorú každý potrebuje. Tento deň, ale Cyprián na tomto mieste nebol sám. Spoločnosť mu robil mladý orol kráľovský, ktorý práve dojedal zvyšky mladého zajaca. Len čo uvidel Cypriána,  zodvihol krídla a majestátne vzlietol k oblohe.

„To je krása!“ zhíkol od údivu Cyprián a sledoval let orla, až kým sa za Troma korunami nestratil. Natešený pompéznym letom orla na celé okolie zvolal:

„I ja si vytvorím také krídla a už nikdy nebudem meškať do kostola. Nikdy!“

Cyprián slovo dodržal a ešte ten deň začal s výrobou. Obrovské nadšenie a hlavne nedočkavosť vzlietnuť  vysoko až k orlom, ho hnala pracovať i po nociach. A tak po dvoch týždňoch bol lietajúci stroj hotový. No a keď sa na stroji spustil z kopca Troch korún, všetci od údivu neveriacky krútili hlavami. Len biskup opäť hromžil na pekelný stroj. V tom momente si Cyprián uvedomil, že v kláštore už pre jeho vynálezy pochopenie nemajú, a tak nasmeroval svoj stroj tam, kde jeho pomoc väčšmi privítajú.

Tipy na výlety:

Šľachovky
Lesnícke sedlo
Haligovské skaly
Goralský dvor (Haligovce)
Cesta minerálnych prameňov
Splav Dunajca
Prielom Dunajca
Singeltrails Lechnica
Expozícia pieninskej prírody – Spišská Stará Ves

Pečiatky nájdeš:

Chata Pieniny – Chata Pieniny
Raft Pieniny - Pieniny
Múzeum Červený Kláštor – Červený kláštor
Kúpele Červený Kláštor – Červený kláštor