Cyprián

O živote mníchov veľa toho nevieme, lebo svoje príbehy si dobre strážia za múrmi kostolov a seminárov. Príbeh mnícha Cypriána sa však aj napriek mnohým snahám o utajenie dostal na svetlo sveta a poznáme ho už po stáročia. Cyprián jednoducho nebol ako ostatní mnísi.

Bol to riadny výmyselník, ktorý už v tých časoch bol podkutý vedomosťami a šibalstvami. Bodaj by aj nie, veď medicínu či liečiteľstvo študoval po celom okolí. No keďže vedel, že ľudia by jeho zmýšľanie v tej dobe ešte nepochopili, rozhodol sa, že kláštorné múry budú najlepším miestom na rozvoj jeho nekonečných výskumov. Často skrytý a neocenený pomáhal Cyprián každému, kto jeho pomoc potreboval - starým, chorým, veriacim i pohanom. Vedel naprávať zlomeniny, liečiť možné i nemožné choroby a to všetko za pomoci liečivých bylín. 

Pokračovanie príbehu...

Bylinky mal vo svojej knihe všetky starostlivo vylisované a v štyroch jazykoch napísané. Snáď i preto Cypriána nezaskočila žiadna choroba. I minule, keď sa ponáhľal do kostola, stretol pri potoku starenku, ktorá si pichla triesku do prsta. Cyprián jej na ranu priložil list zo skorocela kopijovitého a o pár minút už bolo po bolesti. Aké jednoduché. Samozrejme, ak to viete. Cyprián v ten deň kvôli starenke neprišiel na čas do kostola. A veru zase dostal od biskupa pár výčitiek. Premýšľal preto, ako sa zo svojich potuliek v prírode vrátiť včas. Nebavilo ho už donekonečna biskupovi vysvetľovať, že meškal na omšu nie kvôli sebe, ale kvôli pacientom, ktorých je po ceste neúrekom.

Po omši šiel Cyprián vyvetrať si hlavu na kopec za kláštorom, z ktorého je najkrajší výhľad v okolí. Málokto o tomto mieste vie - a tak je tam pokoj a pohoda, ktorú každý potrebuje. Tento deň ale Cyprián na tomto mieste nebol sám. Spoločnosť mu robil mladý orol kráľovský, ktorý práve dojedal zvyšky nejakej koristi. Len čo zbadal Cypriána, zodvihol krídla a majestátne vzlietol k oblohe.

„To je krása!“ zhíkol od údivu Cyprián a sledoval let orla, až kým sa nestratil za Tromi korunami. Natešený pompéznym letom orla na celé okolie zvolal: „I ja si vytvorím také krídla a už nikdy nebudem meškať do kostola. Nikdy!“

Cyprián slovo dodržal a už v ten deň začal s výrobou. Obrovské nadšenie ho hnalo pracovať i po nociach. Po dvoch týždňoch bol lietajúci stroj hotový. No a keď sa na stroji spustil z vrcholu Troch korún, všetci od údivu neveriacky krútili hlavami. Len biskup opäť hromžil na pekelný stroj. V tom momente si Cyprián uvedomil, že v kláštore už pre jeho vynálezy nemajú pochopenie, a tak nasmeroval svoj stroj tam, kde jeho pomoc väčšmi privítajú.

 

TREZOR NÁJDEŠ:
ŠľachovkyŠlachovky sú slovensko-poľský pohraničný prechod v Pieninách, nachádzajú sa blízko vrcholu Wysoki Wierch. 

 

PEČIATKY ZÍSKAŠ:

Hrad a skanzen Stará Ľubovňa - web
pečiatka Stará Ľubovňa

Stredoveký vojenský tábor, S. Ľubovňa - web
pečiatka Stará Ľubovňa

Vojenská expozícia M. Strenka, S. Ľubovňa - web
pečiatka Stará Ľubovňa

Kúpele Vyšné Ružbachy – kúpalisko Izabela - web
pečiatka Vyšné Ružbachy

Chata Pieniny, Lesnica - web
pečiatka Chata Pieniny

Rafting Dunajec, Červený Kláštor 35 - web
pečiatka Pieniny

Canoeraft, Červený Kláštor 93 - web
pečiatka Pieniny

Penzión Pltník, Červený Kláštor - web
pečiatka Pltník

Múzeum Červený Kláštor - web
pečiatka Červený kláštor

KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka - web
pečiatka Červený kláštor

 

ĎALŠIE TIPY NA VÝLETY:

Hrad PlavečHrad Plaveč postavili na obranu cesty do Poľska približne okolo roku 1294. Hrad prechádza obnovou, je ľahko dostupný a ponúka nádherný výhľad na široké okolie.

Prielom Dunajca (Pieniny)Prielom Dunajca je jednou z chránených zón Pieninského národného parku a jedným z obľúbených turistických cieľov okolia Červeného Kláštora.

Nestville ParkObjavte domov prvej slovenskej Nestville Whisky v expozícii liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel Nestville Distillery, nachádzajúcej sa v regióne severného Spiša, v malebnej dedinke Hniezdne.

Dom ľubovnianskeho mešťanaDom ľubovnianskeho mešťana približuje život strednej, meštianskej vrstvy v Starej Ľubovni. Dom je zariadený dobovým nábytkom prevažne z 19. storočia v...

Singletrails LechnicaSingletrails Lechnica - Slovenský TOP rezort v Pieninách Sieť jednosmerných horských chodníkov typu singletrails v prekrásnej prírode Pienin. Rezort ponúka nádherné panoramatické

Litmanová - Hora ZvirZamagurie- krásna nedotknutá príroda, oázy ticha, miesto, kde dediny dýchajú pokojom- tak, ako aj Litmanová, dedinka, ktorá žije svoj každodenný kolob...

PieninyPríďte si vychutnať zajímavé miesta, ktoré ponúka okolie najmenšieho Národného parku na Slovensku - Pieniny. Múzeum Červený Kláštor Chcete vidieť he...