obor a hana-5

Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke žili už od dávnych čias pracovití a nebojácni ľudia. Tepličania boli zvyknutí na ťažkú prácu a spoľahnúť sa museli najmä sami na seba, lebo najbližšími susedmi im boli len okolité hory a lesy. Žili síce skromne, ale spokojne. Až do času, kým sa do okolitých lesov neprisťahovali nezvaní hostia. Obri.

Dnes už nevedno, koľko ich presne bolo. Vysokí boli povyše dreveníc, ruky mali ako lopaty. Veľké hlavy veľa rozumu nepobrali a zrak im tiež veľmi neslúžil, keďže mali len jedno oko. Isté však je, že domácim naháňali strach.

Pokračovanie príbehu...

Keď sa obrom nechcelo loviť v lesoch, vybrali sa kradnúť do dediny. Kto by sa im postavil do cesty, toho by neváhali zmárniť. Preto sa Tepličania dohodli, že každý deň i noc budú dedinu strážiť dvaja mládenci. Len čo v diaľke zbadali obra, zatrúbili na lesnom rohu na poplach a dedinčania sa pred obrami šikovne skryli.

Tak tomu bolo i jedného dňa, keď Hana Madačka chystala obed pre koscov na poľane. Od skorého rána sa nezastavila.  Kravky podojiť, hydinu opatriť, aj na chleba zamiesiť cesto. Ešte odbehla po zemiaky do pivničky za humnami a odtiaľ chytro-chytro domov halušky navariť. Zapálená do roboty si ani neuvedomila, že dolinou sa nesie trúbenie lesného rohu. Akurát jej začali halušky vrieť, keď sa výstražný zvuk konečne dostal do jej uší. Tetka ešte raz zamiešala varechou a keď sa od pece otočila, div neumrela od strachu. Do dverí jej nakúkala obrovská obria hlava. Hana zalapala po dychu. Čo robiť? Schmatla hrniec a celý ako bol aj s vriacou vodou a haluškami ho chrstla obrovi rovno do oka. Ten zvrieskol od bolesti až sa domček zatriasol a potácajúc sa vybehol z dvora.  „Nechodievaj ta, kde ťa nevolajú!“ zakričala za ním Hana. Obor poslepiačky utekal z dediny, čo mu grambľavé nohy stačili. Iste sa bál ďalšej haluškovej nádielky. Odvtedy mali Tepličania od obrov pokoj. Vraj ich ktosi zazrel, ako utekajú smerom na Tatry. A hovorí sa tiež, že starý Madač bol taký hrdý na svoju ženu, že jej hneď zaobstaral novučičký parádny hrniec na halušky.

 

TREZOR NÁJDEŠ:
Zemiakové pivnice v Liptovskej TepličkeRázovitá podhorská obec Liptovská Teplička (okr. Poprad) je známa najmä unikátnymi zemiakovými pivnicami. Návštevníkom pripomínajú drobné hobitie domč...

 

PEČIATKY ZÍSKAŠ:

Člnkovanie Štrbské pleso - web
pečiatka Štrba

Člnkovanie na Štrbskom pleseŠtrbské pleso (1 346 m n. m.) je najznámejšie a najnavštevovanejšie tatranské pleso. V lete patrí k obľúbeným aktivitám turistov člnkovanie na jeho vo...

Štrbská drevenica - web potrebné objednať sa vopred telefonicky
pečiatka Štrba

Štrbská drevenicaMilovníci tradícií a tradičnej ľudovej architektúry si v tatranskom prostredí iste radi vychutnajú návštevu Štrbskej drevenice. Z pôvodných drevených...

Zveropark Hotel Hubert, Gerlachov - web
pečiatka Poprad

Zveropark Hotel Hubert, GerlachovTatranský zveropark je súčasťou areálu štvorhviezdičkového Hotela Hubert v Gerlachove pod štítmi Vysokých Tatier. V zveroparku môžete vidieť rôzne zvi...

Tatranská galéria, Poprad - web
pečiatka Poprad 

Tatranská galéria, PopradGaléria sídli v bývalej parnej elektrárni postavenej v secesnom štýle. Jedinečné priestory ponúkajú aj jedinečné zážitky – výstavy rozmanitých diel, koncerty, vystúpenia i tvorivé dielne.

Podtatranské múzeum, Poprad - web
pečiatka Poprad

Podtatranské múzeum v PopradeMúzeum pútavým spôsobom prevedie návštevníka podtatranským životom od praveku až po súčasnosť. Chýbať nemôže expozícia venovaná neandertálcovi z blízkych Gánoviec.

Aquapark AquaCity Poprad - web
pečiatka Poprad

AquaCity PopradRelaxačno-športový areál AquaCity v Poprade využíva geotermálnu energiu popradského vrtu s teplotou takmer 50 °C.

 

 

ĎALŠIE TIPY NA VÝLETY:

Liptovská TepličkaRázovitá podhorská obec Liptovská Teplička (okr. Poprad) je známa najmä unikátnymi zemiakovými pivnicami. Kozí kameňKozí kameň (1 255,3 m n. m.) je najvyšší vrch pohoria Kozie chrbty, krajinného celku Fatransko-tatranskej oblasti. Nachádza sa približne 8 km juhozápa... Stredoveká zaniknutá osada ŠoldovPri okraji podtatranskej obce Štrba, pri poľnej ceste smerujúcej na Važec, sa nachádzajú zvyšky zaniknutej stredovekej osady zvanej Šoldov. Osada je o... Partizánsky bunker VernárNáučná lokalita na Hronkovej pozostáva s obnoveného \"bunkra\" (pozostatok opevnenia z čias II. svetovej vojny), a z dvoch informačných panelov, ktoré... Kostol sv. Heleny, KvetnicaKostolík sa nachádza v peknom prostredí lesoparku. Bol postavený zo zbierok Petra Rátha a jeho najbližších príbuzných na mestských pozemkoch v rokoch 1909 -1910. Počas prevádzky Kočiarové múzeum Pavla BalážaJedinečné múzeum, ktoré zaujme nielen dospelých, ale aj deti. V múzeu môžete vidieť rôzne druhy kočov z rôznych období.