Zemiakové pivnice v Liptovskej Tepličke

Rázovitá podhorská obec Liptovská Teplička (okr. Poprad) je známa najmä unikátnymi zemiakovými pivnicami. Návštevníkom pripomínajú drobné hobitie domčeky. Turisti  obec obľubujú aj vďaka zachovanej tradičnej architektúre, najväčšiemu stodolištiu na Slovensku a malebnej prírode pod Kráľovou hoľou. 

20220515_153742

Unikátne zemiakové pivnice dosahujú hĺbku okolo 2,5 – 3 m. Vďaka vápencu, do ktorého sú vyhĺbené a stabilnej teplote 2 až 6 °C, si uskladnené zemiaky a zelenina udržia dobrú kvalitu po celý rok. Dodnes sa zachovalo okolo 400 zemiakových pivníc, nachádzajú sa v areáli pri amfiteátri a stodolišti.

HAna_400x400

Areál zemiakových pivníc je súčasťou súťaže LEGENDARIUM 2022.  Na tomto mieste na vás čaká trezor so súťažnými nálepkami.

Info k výletu: Pivnice sa nachádzajú v areáli stodôl, blízko amfiteátra. Najlepšie je zaparkovať na parkovisku pri Dome smútku. Príjemnou prechádzkou pomedzi pivnice sa dostanete až k miestnemu amfiteátru, odkiaľ je možné pokračovať na blízku kamennú vyhliadku Turnička.

Náročnosť trasy: 1*
Trvanie: 15 min.

 

INDÍCIA K TREZORU:  Pod skalou Turnička, je taká pivnička, dvierka má otvorené, k tanečníkom otočené. Dvojka, deviatka aj číslo šesť, keď ich zbadáš, tak dnu vlez. Cestu ukáže ti malý rebrík, pozor si daj až po posledný schodík.

KÓD: 529

Lokalitou ťa v Legendariu prevedie odvážna Hana. Okrem nálepiek v trezore môžeš získať aj SÚŤAŽNÉ PEČIATKY:

Člnkovanie  Štrbské  pleso - web
pečiatka Štrba

Štrbská drevenica - web
pečiatka Štrba

Zverofarma Hotel Hubert, Gerlachov - web
pečiatka Poprad

Tatranská galéria, Poprad - web
pečiatka Poprad 

Podtatranské múzeum, Poprad - web
pečiatka Poprad

Aquapark AquaCity Poprad - web
pečiatka Poprad

POZRI TIEŽ:

Odvážna Hana

Titulná foto: Lukáš Fendek, obec Liptovská Teplička

  • Adresa: Liptovská Teplička
  • GPS: 48°58'3.85", 20°5'22.01"