Cmentarz wojenny Svidník II (Vyšný Svidník)
Cmentarz wojenny Svidník II jest jednym z dużych cmentarzy w dzielnicy Svidník. Znajduje się zaledwie kilka metrów od wspaniałego radzieckiego pomnika. Jest częścią cmentarza cywilnego. Niestety nie posiadamy zbyt wielu informacji na temat tego cmentarza wojennego.
Na cmentarzu znajduje się 67 grobów, z czego 13 to groby masowe. Są to groby 23-33, 62, 65 i 67. Nie wiadomo ile ciał spoczywa w tych zbiorowych mogiłach. Groby nr 63, 64 i 67 są grobami zbiorowymi. Archiwa nie zawierają informacji, ilu żołnierzy spoczywa w tych grobach zbiorowych. Ogólną liczbę grobów uzupełnia 51 grobów pojedynczych. Według dokumentów archiwalnych na cmentarzu pochowanych jest 360 żołnierzy, ale źródła te są nieznane i nie możemy tego zweryfikować bez dalszych informacji na temat grobów wspólnych i zbiorowych.
Inne dane o poległych na cmentarzu są w zasadzie nieznane. Rejestry ewidencyjne nie podają nazwisk, narodowości ani oddziałów żołnierzy pochowanych na tym cmentarzu. Wszyscy zginęli w latach 1914-1915. Cmentarz prawdopodobnie obejmuje żołnierzy poległych w walce, ale także tych, którzy zmarli w wyniku ran lub chorób po drugiej stronie granicy. Bardzo rzadki jest grób czechosłowackiego żołnierza Jana Hlaváča. Żołnierz ten zginął w nieznanych okolicznościach w lipcu 1921 roku i został pochowany na tym cmentarzu wojennym.
Cmentarz został założony podczas I wojny światowej. Nie zachowały się żadne dowody potwierdzające pochówki na tym cmentarzu w okresie międzywojennym.
Cmentarz wojskowy jest dziś godnym pomnikiem wojennym. Grób jest wyrównany i obsiany trawą. Wokół cmentarza umieszczono symboliczne tetrady i trzy kamienne krzyże. W centrum cmentarza znajduje się ścieżka prowadząca do centralnego pomnika, którym jest metalowy krzyż. Przy wejściu na cmentarz znajduje się kamienny pomnik z kamienną tablicą. Tekst na tablicy brzmi: "Tu spoczywa 360 nieznanych żołnierzy poległych w I wojnie światowej".
Cmentarz ten jest jednak nie tylko miejscem szacunku. Ma również wielką wartość kulturową i historyczną. Szkoda, że w tym miejscu nie ma odpowiedniej tablicy informacyjnej, która informowałaby odwiedzających o historii powstania cmentarza.
Źródło tekstu i zdjęcia na okładce: www.kvhbeskydy.sk
SK




