Drewniany kościół, Dobrosława

Greckokatolicki drewniany kościół św. Paraskewii w Dobrosławiu w powiecie svidnickim został zbudowany na początku XVIII wieku, w 1705 roku. Został zbudowany na planie krzyża greckiego, co czyni go jedynym kościołem zbudowanym w ten sposób na Słowacji.

Pierwotna świątynia była jednonawowa. W 1880 roku została przebudowana, a następnie w 1932 roku dobudowano do niej dwie boczne kaplice, które nadały jej obecny wygląd. Ze względu na swój kształt, obecna budowla jest zasadniczo pięcioczęściowa, choć zachowuje klasyczny podział narteks - nawa - sanktuarium. Świątynia zbudowana jest na kamiennym fundamencie.

Świątynię charakteryzują trzy nierównej wysokości kopuły zwieńczone wieżami z wieżyczkami. Najcenniejszym zabytkiem wnętrza jest ikonostas z XVIII wieku.

Ikonostas ma pięcionawową architekturę z ikonami umieszczonymi na pięciu kondygnacjach i motywami z Nowego Testamentu, postaciami apostołów, proroków i innych świętych.

Drewniany kościół we wsi Dobroslava jest częścią Karpackiego Szlaku Drewnianego, który stanowi ponad 300 km wyjątkowej podróży przez prawie 50 obiektów drewnianej sakralnej architektury ludowej pogranicza polsko-słowackiego.

Zdjęcie tytułowe: Jano Štovka, MQEP

ZOBACZ TAKŻE:

Wycieczki konkursowe w okolicy
Punkty bonusowe w pobliżu
Restauracje
  • Vermex LOKAL Beer & Restaurant 7.33 km
  • Pensjonat Driečna ** 13.91 km
  • Vermex - LOKALNA pizza i grill 18.67 km
  • Pensjonat Ludmiła 22.35 km
  • Typton Hotel & Spa 23.10 km
Zakwaterowanie
  • Pensjonat Driečna ** 13.91 km
  • Apartamenty Habura 18.29 km
  • Pensjonat Alexander 18.32 km
  • Pensjonat Ludmiła 22.35 km
  • Typton Hotel & Spa 23.10 km