Kaštieľ Hanušovce nad Topľou

Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou

Jeden z najkrajších barokových kaštieľov Prešovského kraja je so svojimi štyrmi vežami aj dnes dominantou malebného mestečka pod Slanskými vrchmi.

Kaštieľ bol postavený v prvej polovici 18. storočia a kedysi patril významnému uhorskému rodu Dessewffy. Ku kaštieľu patrí rozsiahly park, pôvodne okrasná záhrada s pravidelným členením.

 Kaštieľ Hanušovce. Foto: Jano Štovka

V múzeu môžete vidieť cenné zbierky z prírody a histórie regiónu. Expozície  zoznamujú návštevníkov s históriou od geologického obdobia druhohôr, a to vrátane ukážok unikátnych skamenelín morských živočíchov. Súčasné geologické obdobie štvrtohory prezentuje flóru a faunu lesov a pririečnych nív. Samostatné časti sú venované náboženským dejinám, remeselnej činnosti a napokon vojenským dejinám zavŕšeným dvomi svetovými vojnami v 20. storočí.

Expozícia dobovo zariadených interiérov ponúka prehliadku troch miestností zariadených ako šľachtický salón z konca 19. storočia, meštiansku obývaciu izbu zo začiatku 20. storočia a spálňu z polovice 20. storočia.

 Kaštieľ Hanušovce. Foto: Jano Štovka

Pre organizované skupiny je možné si k prehliadke objednať poldeň v múzeu – prácu v dielni starých remesiel (tkanie, výroba keramiky v ruke a na hrnčiarskom kruhu).

Viac informácií: http://tripolitana.sk/

POZRI TIEŽ:

Vranov nad TopľouNavštívte mesto, ktorého názov je odvodený od vrany. Príďte si vychutnať Vranov nad Topľou a okolie, kde si určite na svoje prídu deti aj dospelí. Kapušiansky hradLen niekoľko kilometrov od Prešova, v obci Kapušany, stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu. Oku návštevníka určite neunikne, pretože svojou polohou, na kopci Zámčisko, je viditeľný aj z okolitých dedín.