Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou

Jeden z najkrajších barokových kaštieľov Prešovského kraja je so svojimi štyrmi vežami aj dnes dominantou malebného mestečka pod Slanskými vrchmi.

Kaštieľ bol postavený v prvej polovici 18. storočia a kedysi patril významnému uhorskému rodu Dessewffy. Ku kaštieľu patrí rozsiahly park, pôvodne okrasná záhrada s pravidelným členením.

 Kaštieľ Hanušovce. Foto: Jano Štovka

V múzeu je v lete 2023 prístupná interaktívna expozícia v podzemí, ktorá návštevníkov zavedie do čias dávno minulých. Expozície v kaštieli sú dočasne uzavreté, z dôvodou rekonštrukcie kaštieľa. Určite si nenechajte ujsť návštevu priľahlého archeoparku.

 Kaštieľ Hanušovce. Foto: Jano Štovka

Archeopark Živá archeológia v areáli kaštieľa poskytuje jedinečné poznanie dávnych dejín – originálnou formou vlastného zážitku. Sedem obydlí predstavuje päť období od praveku do včasného stredoveku (paleolit, neolit, mladšia doba železná, mladšia doba bronzová a včasný stredovek), takže prehliadkou archeoparku prejdete asi 30 000 rokov v čase

 Archeopark. Zdroj foto: Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou

V areáli nájdete aj výrobné prístrešky, kovolejársky z doby bronzovej, hrnčiarsky z doby laténskej a kuchynský z včasného stredoveku.

 Archeopark. Zdroj foto: Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou

Tušíte, ako reže paleolitický nôž? Viete, aká je ťažká sekera z neolitu? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Vylúdite tóny na hudobných nástrojoch?

V archeoparku je zakázaný výraz: nedotýkajte sa! Naopak, je to interaktívny priestor pre kreativitu návštevníka - tak, aby si odniesol zážitok dotyku s minulosťou.

V archeoparku najmä počas letných prázdnin čaká verejnosť mnoho podujatí, počas ktorých si návštevníci môžu vyskúšať rôzne remeslá i chute dôb dávno minulých.

Viac informácií: http://tripolitana.sk/

Kaštieľ - otváracie hodiny 

Archeopark - otváracie hodiny

POZRI TIEŽ:

Vranov nad TopľouNavštívte mesto, ktorého názov je odvodený od vrany. Príďte si vychutnať Vranov nad Topľou a okolie, kde si určite na svoje prídu deti aj dospelí. Kapušiansky hradLen niekoľko kilometrov od Prešova, v obci Kapušany, stojí zrúcanina Kapušianskeho hradu. Oku návštevníka určite neunikne, pretože svojou polohou, na kopci Zámčisko, je viditeľný aj z okolitých dedín.