Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou
Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou
Jeden z najkrajších barokových kaštieľov Prešovského kraja je so svojimi štyrmi vežami aj dnes dominantou malebného mestečka pod Slanskými vrchmi.
Kaštieľ bol postavený v prvej polovici 18. storočia a kedysi patril významnému uhorskému rodu Dessewffy. Ku kaštieľu patrí rozsiahly park, pôvodne okrasná záhrada s pravidelným členením.
V múzeu môžete vidieť cenné zbierky z prírody a histórie regiónu. Expozície zoznamujú návštevníkov s históriou od geologického obdobia druhohôr, a to vrátane ukážok unikátnych skamenelín morských živočíchov. Súčasné geologické obdobie štvrtohory prezentuje flóru a faunu lesov a pririečnych nív.
Expozícia dobovo zariadených interiérov ponúka prehliadku troch miestností zariadených ako šľachtický salón z konca 19. storočia, meštiansku obývaciu izbu zo začiatku 20. storočia a spálňu z polovice 20. storočia.
Pre organizované skupiny je možné si k prehliadke objednať poldeň v múzeu – prácu v dielni starých remesiel (tkanie, výroba keramiky v ruke a na hrnčiarskom kruhu).
Archeopark Živá archeológia v areáli kaštieľa poskytuje jedinečné poznanie dávnych dejín – originálnou formou vlastného zážitku. Sedem obydlí predstavuje päť období od praveku do včasného stredoveku (paleolit, neolit, mladšia doba železná, mladšia doba bronzová a včasný stredovek), takže prehliadkou archeoparku prejdete asi 30 000 rokov v čase.
V areáli nájdete aj výrobné prístrešky, kovolejársky z doby bronzovej, hrnčiarsky z doby laténskej a kuchynský z včasného stredoveku.
Tušíte, ako reže paleolitický nôž? Viete, aká je ťažká sekera z neolitu? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Vylúdite tóny na hudobných nástrojoch?
V archeoparku je zakázaný výraz: nedotýkajte sa! Naopak, je to interaktívny priestor pre kreativitu návštevníka - tak, aby si odniesol zážitok dotyku s minulosťou.
V archeoparku najmä počas letných prázdnin čaká verejnosť mnoho podujatí, počas ktorých si návštevníci môžu vyskúšať rôzne remeslá i chute dôb dávno minulých.
Viac informácií: http://tripolitana.sk/
POZRI TIEŽ:

