Hrad Plaveč

Nad širokou dolinou rieky Poprad na severovýchodnom Slovensku, v okrese Stará Ľubovňa, sa vypína kopec nesúci zrúcaninu hradu Plaveč z 13. storočia. Hrad postavili na obranu cesty do Poľska, pri brode cez rieku Poprad, približne okolo roku 1294. 

Názov hradu Plaveč je odvodený pravdepodobne od kmeňa Plavcov (Polovcov), ktorých uhorskí králi usadzovali v 11. – 12. storočí na pohraničnom území za účelom obrany hraníc. Viacerí majitelia postupne hrad prestavali. V 18. storočí hrad stratil vojenský význam. Poslednými obyvateľmi hradu boli ešte v 19. storočí Paloszayovci. Kvôli narušenej statike hradu sa však presťahovali do kaštieľa pri Plavči.

V roku 1856 objekt vyhorel a odvtedy bol v ruinách. Z hradu sa zachovali zvyšky juhovýchodného muriva s kruhovou baštou a niekoľko múrov bývalej obytnej časti.

 Foto: Jano Štovka (MQEP)

Od roku 2014 prebieha na hrade obnova. Vďaka príspevkom z Ministerstva kultúry, Európskym fondom a Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny s prispením nezamestnaným sa v prvej etape obnovila juhovýchodná stena. Objavená tiež bola časť podzemných priestorov. Druhá etapa obnovy hradu počíta s opravou priľahlej juhovýchodnej bašty.

Z hradného vrchu je nádherný výhľad na široké okolie.

PRÍSTUP: pešo z obce Plaveč asi 10 min. Vstup na zrúcaninu hradu Plaveč je voľný.

Na Hrade Plaveč sa v týchto dňoch začína s budovaním sezónneho informačného centra, ktoré by malo byť dokončené do polovice júla. 

Kým nebude toto centrum dokončené, dostanete pečiatku na adrese Podzámok 459 Plaveč (kontakt: +421 904 351 638). 

Zdroj: vydavateľstvo Dajama; www.slovakia.travel.sk, Wikipedia

Titulná foto: Jano Štovka (MQEP)

POZRI TIEŽ:

Ľubovniansky hrad a skanzenV minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor. Múzeum Červený KláštorKláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766. Nestville ParkObjavte domov prvej slovenskej Nestville Whisky v expozícii liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel Nestville Distillery, nachádzajúcej sa v regióne severného Spiša, v malebnej dedinke Hniezdne.