Jamské pleso

Jamské pleso je horské jazero v krásnom lesnom prostredí limbového hája. Leží v nadmorskej výške 1 447 m n. m. a jeho maximálna hĺbka je 4,2 metra severozápadne od Štrbského Plesa vedľa Tatranskej Magistrály.

Na východnom brehu plesa si známy organizátor slovenskej turistiky a člen dobrovoľnej horskej záchrannej služby Gustáv Nedobrý (1893-1966) postavil súkromnú chatu, ktorá v roku 1943 vyhorela. Zvyšok chaty v roku 1944 zničili ustupujúce nemecké vojská. Na pamiatku hrdinov SNP pri západnom brehu plesa správa TANAPu vysadila limbový háj.

Výlet na Jamské pleso patrí medzi nenáročné túry vo Vysokých Tatrách. Trasa vedie prevažne v lese a po dobre značenom chodníku z ktoréhokoľvek smeru. Veľmi obľúbená je cesta zo Štrbského plesa.

Vedeli ste, že po trase zo , alebo z Jamrichova za odbočkou Biely Váh budete prekračovať našu najdlhšiu rieku? Biely Váh pramení pod Kriváňom vo Važeckej a Suchej doline.

Všetky turistické chodníky na Jamské pleso sú celoročne sprístupnené, v zimných podmienkach môže byť zhoršená priechodnosť.

Jamské pleso, Zdroj: kamnavylet.sk

Ako sa dostať na Jamské pleso?

Obľúbená trasa je zo Štrbského plesa, okolo liečebného domu Solisko. 

Štrbské pleso – Pod Furkotou rázc. – Odbočka na Biely Váh – Jamské pleso (čas chôdze tam 1 hodina a 30 minút, prevýšenie 204 m) – červená značka

Prídete sem aj z Troch studničiek po trase Tri Studničky – Jamské pleso (čas chôdze do 1:30 hod., prevýšenie 290 m) – červená značka

Zdroj: https://kamnahory.sk/ https://turisticky.sk/