Vihorlatské múzeum - Kaštieľ a skanzen, Humenné

Jednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie, ktorá má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu. 

VIAC INFORMÁCIÍ

Predchodcom kaštieľa bol už na prelome 12. a 13. storočia vodný hrad – stredoveká pevnosť, obklopená zo všetkých strán vodnou priekopou. Prvými známymi majiteľmi boli Drughetovci. Keď hrad v roku 1619 až do základov vyhorel, postavili na jeho mieste veľký štvorkrídlový kaštieľ.

Koncom 17. storočia prešiel kaštieľ do rúk Csákyovcov a začiatkom 19. storočia sa majiteľmi stali Andrássyovci. Tí sa pustili sa do rozsiahlej prestavby, po ktorej kaštieľ nadobudol pseudoformu francúzskych barokových kaštieľov – pribudol anglický park s rybníkom, japonský altánok a vstup do kaštieľa odvtedy strážia návštevníkmi obľúbené plastiky leva a levice. Nádherná knižnica získala drevené obloženie s kazetovým stropom.

 Kaštieľ Humenné – interiér. Foto: Jano Štovka

V súčasnosti sa v humenskom kaštieli nachádza Vihorlatské múzeum s bohatými expozíciami.

Umelecko-historická expozícia ponúka pohľad na bývanie šľachty od obdobia renesancie po 20. storočie. Jednotlivé miestnosti sú plné skvostov a cenných exponátov.

K najkrajším miestnostiam patrí Zlatý salón, v ktorom nájdete aj pozlátenú sedaciu súpravu. Orientálna (čínska) izba má na strope fresku predstavujúcu prijatie arabských vyslancov na čínskom cisárskom dvore. Pozornosť si zasluhujú aj originálne vázy a taniere z čínskeho porcelánu.

 Orientálna (čínska) izba v kaštieli v Humennom. Foto: Jano Štovka

Mimoriadne zaujímavou je aj izba Márie Terézie. Stropná maľba zobrazuje príchod cisárovnej Márie Terézie do brán mesta. Miestnosť má nezvyčajný 8-uholníkový tvar a pätoro tajných dverí ukrytých vo vstavaných skriniach. Mária Terézia všakv Humennom nikdy nebola, a tak túto krásu nikdy nevidela. Majiteľ Štefan Csáky izbu vybudoval na jej počesť.

Návštevníkom je tiež sprístupnená galéria uhorských kráľov, zbierka zbraní či unikátny poklad keltsko-dáckych mincí z 2. storočia pred Kristom

Prírodovedná expozícia predstavuje návštevníkom živočíšstvo Horného Zemplína vrátane medveďa hnedého a zubra hrivnatého. Súčasťou kaštieľa je aj expozícia sakrálneho umenia s kaplnkou Panny Márie a Galerijná sieň Oresta Dubaya.

 Salón v neorenesančnom slohu. Foto: Jano Štovka

Skanzen – Expozícia ľudovej architektúry a bývania

V blízkosti kaštieľa v centre mesta sa nachádza areál skanzenu s expozíciou ľudovej architektúry a bývania. Spolu 16 objektov predstavuje rázovitú architektúru východokarpatského regiónu – dreveničky s tradičným vybavením, hospodárske budovy, mlyn, kováčsku dielňu, studňu či remeselné a hospodárske nástroje.

 Skanzen v Humennom. Foto: Úrad PSK

Dominantou skanzenu je autentický drevený Chrám sv. Michala Archanjela z Novej Sedlice z roku 1764. Kostolík bol pôvodne zhotovený bez jediného kovového klinca. Najvýraznejšie zdobenou časťou je barokový etážový ikonostas z polovice 18. storočia. Je národnou kultúrnou pamiatkou.

 Drevený chrám – interiér. Skanzen Humenné. Foto: Jano Štovka

Otváracie hodiny

Titulná foto: Jano Štovka

V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Reštaurácia Bergamo 0.12 km
  • Reštaurácia Slovakia 0.16 km
  • Reštaurácia Modrý Kocúr 0.26 km
  • La Crêperie – „Palacinkáreň u Priateľov“ 0.35 km
  • Reštaurácia Dukla 0.43 km
Ubytovanie
  • Apartmány Bunker Pub 0.57 km
  • Milénium Café & Penzión 0.70 km
  • Hotel Karpatia**** 0.85 km
  • Penzión Proxima 1.19 km
  • Penzión ASTON 1.71 km
Výlety v okolí