Kaštieľ Fričovce

Renesančný kaštieľ na Hornom Šariši pochádza z obdobia rokov 1623 – 1630. Kaštieľ vo Fričovciach je dvojtraktový, obdĺžnikového pôdorysu, s dvoma hranolovými vežami na nárožiach. Mimoriadnu pozornosť všetkých návštevníkov púta sgrafitová ornamentika s dôrazom na jednotlivé postavy umiestnené v arkatúrach atiky. Vyobrazených je tu 150 postáv z mytológie (Mars, Venuša), histórie (kráľ Ladislav, Matej, sultán Amurat, Jan Žižka, hrdina Aeneas, Brutus či panovník Titus) a tiež božské cnosti (Viera, Nádej, Láska). Autorom diela je Martin Waxmann.

Pri poslednej úprave bol na fasáde pravej nárožnej veže odhalený letopočet 1630 a slnečné hodiny.

Prví majitelia a zároveň stavitelia, rod Berthótyovcov, kaštieľ pôvodne vybudovali ako pevnostné sídlo so strieľňami a priekopami naokolo. Po Berthótyovcoch prešlo sídlo do vlastníctva Ghillányovcov, ktorí ho okolo roku 1840 zrekonštruovali a stavebne upravili najmä interiér. Kaštieľ obývali až do roku 1945. V polovici 20. storočia prešiel fričovský kaštieľ do vlastníctva štátu. 

Okrem interiéru kaštieľa stojí za pozornosť turistov aj jeho exteriér – ten tvorí udržiavaný prírodno-krajinársky park so vzácnymi drevinami. Vďaka svojej výnimočnej flóre bol park vyhlásený za chránené územie. Estetický zážitok z okolitej prírody umocní prechádzka okolo jazierka a rybníkov. 

V súčasnosti je pamiatka čiastočne sprístupnená verejnosti. Návštevníkov určite poteší reštaurácia na prízemí alebo možnosť ubytovať sa v hoteli priamo vo fričovskom kaštieli.

Slnečné hodiny:

V kaštieli Fričovce nájdeme vertikálne slnečné hodiny, ktoré sú úplné. Majú číselník, ktorý je vyznačený rímskymi číslicami v tvare polkruhu a uložený v ozdobnej stuhe. Rozsah číselníka je od VI po IV, čiže od šiestej hodiny rannej po štvrtú hodinu popoludní. Ukazovateľ sa nachádza v strede jednoduchého kruhu. Slnečné hodiny sú na fasáde kaštieľa pekne viditeľné.

 Kaštieľ Fričovce. Foto: Lucia Mihoková

Zdrojwww.kastielfricovce.sk

fricovce.jpg