Kaštieľ Lučivná

Kaštieľ v Lučivnej si vo svojej histórii, od položenia prvého stavebného kameňa okolo roku 1450, pamätá niekoľko panovníkov na tróne, viacero zmien v územnom usporiadaní, ako aj vlastníkov samotného kaštieľa, ktorí viac alebo menej prispeli k jeho dnešnej podobe.

Kaštieľ bol postavený ako poľovnícke sídlo kráľa Matiáša, Mateja Korvína, v polovici 15. storočia, no nie v terajšej rozlohe. Postupne dostavali izby vo východnej časti a neskôr v roku 1873 bola dostavaná 19-metrová prízemná chodba na južnej strane. Niektoré časti pôvodného nábytku a zariadenia sa dnes nachádzajú v Múzeu v Košiciach. Spoznať ich možno podľa symbolu vrany.

V súčasnosti je v zrekonštruovanom historickom objekte kaštieľa v Lučivnej hotel. Zariadenie ponúka okrem ubytovania aj konferenčné služby, wellness, možnosť organizovania rodinných osláv i svadieb.

Samotná obec Lučivná leží v podhorí Vysokých Tatier. Vďaka svojej polohe je východiskovou bránou do Vysokých a Nízkych Tatier a vyhľadávaným miestom na letné a zimné pobyty spojené s rekreáciou, turistikou, športom, horolezectvom či lyžovaním. Priamo v obci Lučivná nájdete aj tri antukové tenisové kurty, volejbalové, futbalové ihrisko a kolkovú dráhu.

Zdroj textu a titulnej foto: www.kastiellucivna.sk