Kaštieľ Šarišské Michaľany

Na mieste kaštieľa v Šarišských Michaľanoch stála už v 15. storočí zemianska kúria. Na renesančný kaštieľ bola prebudovaná v rokoch 1585 – 1642.

Kaštieľ je prízemnou budovou so 4 nárožnými baštami. Jeho vnútrajšok je bohatý na dekoratívne prvky – najviac zaujme baroková štuková výzdoba stropu v jednej z miestností.

Súčasťou kaštieľa je baroková kaplnka, ktorá vznikla počas barokovej prestavby v roku 1736 pristavením k rohovej veži. Fasáda kaplnky má typický barokový dekor s bohatou štukovou výzdobou a barokovým štítom. Nad vchodom je nástenná maľba sv. Floriána a slnečné hodiny. Interiér kaplnky zdobia nástenné maľby. Najpozoruhodnejšia je maľba ukrižovanej ženy.

V budove kaštieľa dnes sídli obecný úrad.

Zdroj textu a titulnej foto: www.sarisskemichalany.sk

POZRI TIEŽ:

Hrad ŠarišŠarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Jaskyňa Zlá dieraV pieskovcovom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádza chránená prírodná pamiatka jaskyňa Zlá diera, známa aj ako Lipovecká jaskyňa. SabinovSabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa natáčal v Sabinove. Oscarové mesto...