Náučný chodník Tajch ponúka poučenie aj zážitok

Neďaleko obce Pavlovce na úpätí Slanských vrchov sa nachádza lesný náučný chodník Tajch. Chodník je zameraný hlavne na lesnícku činnosť v Slanských vrchoch, faunu a flóru lokality a život v lese. Má dva okruhy, kratší je dlhý 2,5 km s prevýšením 80 m dlhší meria 5,4 km s prevýšením až 230 m.

Prejsť sa dá podľa kondície turistu a okruhu za 1 ž 2,5 hodiny. Na trase je 7 zastávok (kratší okruh) a ďalších 16 zastávok na dlhšom okruhu. Chodník je prístupný celoročne, no v úseku k vyhliadke na Krkavčej skale je v zime terén šmykľavý a je nutné byť opatrný. Vstupná brána sa nachádza približne 1,5 km za dedinou. Dostaneme sa k nej popri kúpalisku po asfaltovej ceste pri potoku. Na parkovisku pri vstupnej bráne je udržiavaný altánok, kde si možno oddýchnuť a načerpať sily. Hneď vedľa turisti z Vranovského okresu odhalili v decembri 2019 pamätnú tabuľu propagátorovi turizmu v Prešovskom kraji Martinovi Balogovi.

tajch

Hneď za vstupnou bránou chodník vedie do mierneho kopca. Po krátkom stúpaní sa terén vyrovnáva a dostávame sa k prvým informačným tabuliam a objektom, ako sú sklzy na dopravu dreva či drevené sane, ktorými sa drevo v zime zvážalo do dediny. Pokračujeme cez semenný sad, v ktorom rastú exempláre pôvodných druhov stromov. Jedinečné semenné sady uchovávajú genofond brestu horského, ktorý je v niektorých európskych lokalitách ohrozený. O 50 sadeníc brestu z tejto škôlky požiadal po návšteve Slovenska anglický princ Charles, a tak stromčeky pochádzajúce zo Šimonky v Slanských vrchoch vysadili v zámockom parku kráľovského sídla Highgrove na západe Anglicka.

Zo semenného sadu postupujeme hrebeňom k ďalšej zástavke, kde si prezrieme miniatúrnu lesnú škôlku, snežnú jamu a altánok. Zaujímavá je unikátna zelená strecha na drevenej kôlni. Celá je pokrytá hustým kobercom machu neuveriteľne zelenej farby. Pokračujeme ďalej k rázcestiu, kde sa odbočuje na skrátenú verziu chodníka. My však ideme ďalej po tej dlhšej trase. Pri soche Márie Terézie sa začína prudké stúpanie ku Krkavčej skale. Zostupujeme dolu a pokračujem po chodníku. V jeho záverečnej časti môžeme vidieť prírodnú pamiatku - zárez Stravného potoka. Na krátkom úseku tu potok vytvára kaňonovitú dolinu s kaskádami a skalnými stenami výšky až 15 metrov. Zostupuje sa po krátkom zráze a prichádza sa k altánku, z ktorého sme pred necelými dvoma hodinami vyrážali. V ohnisku pri altánku už horí oheň, tak si opečiem tradičné špekáčiky a pri stole si vymieňame zážitky z dnešného výletu. Všetci sme spokojne unavení. Prijemne strávený deň.

POZRI TIEŽ:

Ranč BrezinyRanč Breziny sa nachádza na úpätí Slanských vrchov v obci Pavlovce. Ranč sa venuje naplno westernovému a turistickému jazdeniu. V stajniach s výbeh...

Web: https://rancbreziny.estranky.sk


 

V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Reštaurácia u Hricka 4.18 km
  • Penzión Eden 5.06 km
  • Penzión Farmer 8.12 km
  • Hotel Alfa *** 11.53 km
  • Steakhouse Preshow 12.27 km
Ubytovanie
  • Penzión Eden 5.06 km
  • Penzión Farmer 8.12 km
  • Hotel Alfa *** 11.53 km
  • Hotel Polo 12.74 km
  • Reštaurácia a penzión Zwicker 12.84 km
Výlety v okolí