Observatórium Lomnický štít

Vysokohorská nadmorská výška 2 632 metrov nad morom hostí nielen vrchol Lomnického štítu, ale aj moderné observatórium, ktoré patrí medzi svetové rarity. O jeho dôležitosti svedčí fakt, že vzniklo zo svetovej iniciatívy počas Medzinárodného geofyzikálneho roku (1957). Už o päť rokov neskôr bol na Lomnickom štíte nainštalovaný prvý koronograf, ktorý pozoroval slnečnú korónu a protuberancie.

Svetová rarita

Observatórium sa stalo o niekoľko rokov neskôr aj miestom pozorovania emisných čiar slnka. Práve táto skutočnosť ho dodnes radí medzi svetové rarity. Len niekoľko astronomických observatórií na svete totiž vykonáva identické pozorovania.

Medzinárodná spolupráca

Observatórium na Lomnickom štíte úzko spolupracuje aj s rakúskymi susedmi, a to s observatóriom v Kanzelhoehe. Porovateľňu na druhom najvyššom vrchu Vysokých Tatier dopĺňa aj tzv. koronálny multikanálový polarimeter, ktorý je nováčikom svojho druhu. Momentálne sa nachádza v testovacej prevádzke.

Najvyššie položené pracovisko na Slovensku

Astronomická pozorovateľňa na Lomnickom štíte je raritou aj v rámci zamestnávania osôb. Observatórium je totiž najvyššie položeným miestom na Slovensku, kde zamestnaní ľudia pravidelne vykonávajú svoje povolanie. 

  • Adresa: 059 60 Vysoké Tatry
  • GPS: 49°11'42.53", 20°12'47.43"
  • Kontakt: 052/787 91 77