Oddychová lokalita Poľana

Lokalita Poľana sa nachádza v blízkosti obce Nová Sedlica v nadmorskej výške 430 m n.m. Od dediny je vzdialená približne 1,5 kilometra. Dostať sa na ňu dá po asfaltovej ceste. Je častým miestom oddychu nielen pre turistov. Pri tamojšom rybníčku, ktorý vám pri väčšom šťastí ponúkne aj pohľad na niektoré vodné živočíchy, sa nachádza aj drevená útulňa. Jej výstavbu realizovala tamojšia samospráva. Často v nej nájdu strechu nad hlavou turisti, ktorí si boli vychutnať krásne výhľady z neďalekej Riabej skaly či prales Stužica nachádzajúci sa na trase k trojhraničnému bodu Kremenec. Práve pod Riabou skalou pramení pri Poľane tečúci Zbojský potok, na ktorom v lete nájdete aj zopár otužilcov. Voda v ňom má totiž aj počas tých najteplejších dní nízku teplotu, a tak pôsobí po dlhej túre veľmi osviežujúco.

Ani najmenší nebudú mať pri návšteve a oddychu na Poľane núdzu o zábavu. Nachádza sa tam hmyzí hotel, v ktorom sa niektorí hostia udomácnili na dlhšie. Prostredníctvom informačných tabúľ sa dozviete veľa zaujímavého zo života zvierat.

Veľmi jednoduchú túru, resp. prechádzku môžete absolvovať po asfaltovej ceste na lúku Medovej baby - trasa tam a späť vám pri pokojnej chôdzi môže trvať 2,5 až 3 hodiny. Nájdete tam sedem metrov vysokú drevenú plastiku a zrubový včelín. Oba objekty sú pamiatkou na vychýrenú včelárku Žofiu Maťašovskú, ktorá sa do Novej Sedlice presťahovala v roku 1928. Starala sa o približne 80 úľov a jej kvalitný med odoberali aj čokoládovne v Kolíne.

Určite si nenechajte ujsť návštevu rybníka na Zbojskom potoku, ktorý sa od Medovej baby nachádza už len kúsok. Kráčate stále po spevnenej komunikácii trošku do kopca. Otvoria sa vám tam neskutočné pohľady na okolitú prírodu.

Zdroj: OOCR HZaHŠ