Roháčka a Rozsypaná skala

Vrch Roháčka (1 028,5 m n. m.) je najvyšší vrch pohoria Čierna hora. Leží na hranici Prešovského a Košického kraja, na rozhraní okresov Prešov a Gelnica, v katastri obcí Klenov a Margecany. Vrch sa vypína medzi obcami Margecany (juh), Klenov (východ), Hrabkov (sever) a Kluknava (západ), v povodí Hornádu.

Vrch je nazývaný tiež aj ako Talafúsov vrch, ktorého pomenovanie dostal po Janovi Talafúsovi z Ostrova, ktorý bol jedným z popredných hajtmanov českých bratríkov. Ten podľa povesti tu veľmi rád oddychoval počas poľovačiek so svojimi druhmi. Talafús po roku 1440 odišiel po husitských vojnách na územie Horného Uhorska. Od roku 1442 bol kapitánom neďalekého Richnavského hradu.

Je to jeden z tých vrchov, ktorý vám síce neposkytne výhľady, ale zato vám hlavu pomotá neskutočne krásnou turistikou v jeho hustých lesoch plných tých najúžasnejších zvukov prírody.

 Výstup na Roháčku z Kluknavy, Foto: KOCR SVS

Vrch Roháčka je turistami pomerne často navštevovaný. Na vrchole, ktorý je rovnako ako svahy porastený bukovo-dubovým lesom a malinčím, sa nachádza rozcestník s kovovou schránkou, v ktorej sa nachádza vrcholová kniha.

 Vrchol Roháčky, Foto: KOCR SVS

Severozápadné svahy vrchu Roháčka sú o niečo atraktívnejšie, a to aj vďaka pásu skalných brál, skaliek či mohutnej kopy veľkých roztrúsených kameňov a balvanov. Spolu vytvárajú dominantný skalný masív nazývaný Rozsypaná skala (1 000 m n. m.). Dĺžka skalného masívu je okolo 150 metrov a výška od 10-30 metrov.

Na rozdiel od vrcholu Roháčky, z Rozsypanej skaly sa vám naskytnú krásne výhľady do širokého okolia. Vrchol Rozsypanej skaly zdobí aj drevená socha a kríž.

 Výhľah z Rozsypanej sklay, Foto: KOCR SVS

Prístup na vrch Roháčka je zo spomínaných obcí po turisticky značených chodníkoch. Najbližšie je to z Margecian po žltej značke alebo po modrej značke z Klenova, Kluknavy, odkiaľ je trasa dlhá približne 4 km.

 Rázcestník na vrchole, Foto: KOCR SVS

Zdroj: kamnavylet.sk, keturist.sk