Soľnohrad (Zbojnícky hrad)

Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves, sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý – chránil vzácne soľné pramene. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že hrad pochádza už z 9. storočia. 

Hrad bol postavený na ochranu soľných prameňov známych už od rímskych čias. Starší „castrum Salis”, čiže Soľnohrad, pravdepodobne stál na kopci v mestskej časti Prešova – Solivar. Bol však postavený z dreva a pri tatárskom vpáde v roku 1241 vypálený.

 Zbojnícky hrad. Zdroj foto: Jano Štovka, MQEP

Nový kamenný Soľnohrad bol vybudovaný na súčasnom mieste na konci 13. storočia. Kvôli sporom o zisky z obchodu so soľou bol hrad zničený na konci roku 1579 vojskom zo Šarišského hradu.

Zničenému hradu hrozí, že časom príde aj o svoj názov, ktorý je dnes zaužívaný ako Zbojnícky hrad, a to aj napriek tomu, že o zbojníkoch nie je v jeho histórii, ba ani povestiach žiadna zmienka. Preto sa spolu s obnovou hradu od roku 2016 dobrovoľníci usilujú aj o renesanciu názvu Soľnohrad.

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

PrešovMetropolou severovýchodného Slovenska, ktoré v sebe skrýva jedinečnosť a kultúrnu zmes Slovákov, Poliakov, Ukrajincov a Rusínov, je PREŠOV, mesto s bohatou minulosťou a dynamickou súčasnosťou.
  • Adresa: 080 05 Ruská Nová Ves
  • GPS: 48°58'28.62", 21°20'47.28"
  • Web: http://www.hrad.wbl.sk/