Vojenská expozícia Michala Strenka

Navštívte jedinú expozíciu svojho druhu na Slovensku, Vojenskú expozíciu Michala Strenka, ktorá na vás čaká v Starej Ľubovni.

Michal Strenk sa narodil na Slovensku a neskôr študoval na škole v Pensylvánii v USA. Potom sa dobrovoľne prihlásil do americkej armády, kde úspešne bojoval a dostal významné ocenenie purpurové srdce. Slávnym sa stal, keď 23. februára 1945 vztýčil vlajku na ostrove Iwo Jima, a to vďaka záberu reportéra Associated Press.

vojenska-expozicia-michala-strenka-2_full

Priamo vo vojenskej expozícii na vás čakajú rôzne vojenské artefakty, ako aj školy v prírode a letné tábory pre deti či firemné podujatia na posilnenie pracovného ducha.

Vojenská expozícia Michala Strenka je realizovaná formou vonkajšej aj vnútornej prezentácie, ktorou  približuje hlavne obdobie II. svetovej vojny. Bez nenávisti a predsudkov vzdáva úctu všetkým zúčastneným stranám dotknutým vojnovým konfliktom vytvorením pavilónov jednotlivých krajín. Poukazuje na krutosť, následky zbabelosti, ale aj česť a hrdinstvo. 

vojenska-expozicia-michala-strenka_full

Okrem predstavenia osoby Michala Strenka ponúka expozícia možnosť prejsť sa po realisticky vybudovanom zákope v celkovej dĺžke vyše 100 metrov a v jeho okolí možnosť vidieť niekoľko podzemných bunkrov a delostreleckých batérií. Návštevníci môžu v expozícii vidieť pozemnú a leteckú techniku. Expozícia obsahuje aj veľkú zbierku palných zbraní prevažne z obdobia II. svetovej vojny, ale aj zbrane povojnovej produkcie. Časť expozície venuje aktuálnym vojnovým konfliktom a pôsobeniu našich vojakov v týchto konfliktoch a jednotlivých mierových misiách.

Otváracie hodiny a cenník

Zdroj: www.noms.sk