Vyhliadková veža na vrchu Ščob

Nad mestom Stropkov vyrástla už druhá vyhliadková veža, z ktorej sú krásne výhľady na Ondavskú vrchovinu. Nachádza sa na vrchu Ščob.
Vidieť ju možno už pri vstupe do mesta (zo smeru Domaša).

characters-03 Trojpodlažná vyhliadková veža bola vybudovaná v rámci projektu poľsko-slovenskej spolupráce Karpatské výhľady na cezhraničnom turistickom chodníku Korczyna - Stropkov. Je dostupná z Bokše v smere na Šandal cez les z bývalého lyžiarskeho areálu. Pri vyhliadkovej veži sa nachádza aj altánok, kde si možno oddýchnuť.

Druhá dvojposchodová vyhliadková veža sa nachádza na opačnom vrchu Ščerbovka. Dovidieť z nej na mesto i jeho široké okolie. Táto atrakcia je súčasťou cyklotrasy Po stopách Rakúsko-Uhorska. Od svojho uvedenia do prevádzky javí o vežu záujem čoraz viac turistov, ktorí sa na ňu často pýtajú v Turistickom informačnom centre v Stropkove. Dostať sa na ňu možno na bicykli, ale aj peši a na trase si tak vychutnávať pohľady na okolitú prírodu.

Medzinárodná cyklotrasa Po stopách Rakúsko-Uhorska (modrá značka) nadväzuje na historickú cestu Jozefínka, ktorá začína v Stropkove a pokračuje až do Rzeszowa. Na slovenskej strane je trasa dlhá 45 kilometrov, v Poľsku meria 99 kilometrov.

Info k výletu: K veži Ščob je možné dostať sa od obce Šandal alebo z areálu Pod vlekom. Trasa od obce Šandal je menej náročná, trasa z Pod vleku je vzhľadom na prudké stúpanie do kopca náročnejšia. V Stropkove odbočte pri mestskom úrade smerom na obec Šandal. Môžete zastaviť buď na parkovisku v areáli Pod Vlekom a pokračovať pešo smerom po kopci nahor, kde sa veža na kopci pred vami objaví. V prípade trasy od obce Šandal sa na kopci pre touto obcou nachádza autobusová zastávka za ktorou je potrebné odbočiť doprava, kde sa nachádza provizórna plocha na parkovanie. Následne postupujte do kopca po poľnej vyjazdenej ceste, ktorú zbadáte a ktorá vedie priamo k veži.

Pre návštevníkov, ktorí prichádzajú od obce Radoma cez Hradisko je potrebné prejsť celú obec Šandal a pred zastávkou za obcou na kopci odbočiť doľava. Pri vyhliadkovej veži sa nachádza aj altánok, kde si možno oddýchnuť.

Zdroj: OOCR HzHš

POZRI TIEŽ:

StropkovNavštívte mesto Stropkov a jeho okolie, ktoré sa nachádza v severnej časti východného Slovenska, v údolí rieky Ondavy, v tzv. Stropkovskej brázde. Ponúka množstvo zaujímavých historických a kultúrnych pamiatok, športovo rekreačných služieb, viaceré možnosti pre rybolov či najväčší vojnový cintorín severovychodného Slovenska. Bohatú ponuku kultúrnych podujatí zastupuje Stropkovský jarmok a zo športových akcií sú to jazdecké preteky Stropkovská zlatá podkova. Park zvierat, StropkovZažiť zábavu, rozptýlenie  a dozvedieť sa niečo nové a poučné z ríše  zvierat.  Ideálna kombinácia  ako zmysluplne využiť voľný čas pre deti i dospelý...

Kaštieľ StropkovKaštieľ v Stropkove bol postavený na mieste hradu z 15. storočia. Najcennejšou časťou je tzv. rytierska sieň.