TOP 10 výletov pre rodiny s deťmi

Dátum pridania:  31.05.2019

Kam na výlet? To je otázka, ktorá počas voľných dní padne pomerne často. Mnoho výborných miest ponúka naše rodné Slovensko, zvlášť východ je veľmi bohatý na možnosti, ako tráviť voľný čas s celou rodinou. Počas leta 2019 od Vysokých Tatier až po Poloniny môžete výlety absolvovať v spoločnosti miestnych legiend. Každý legendárny hrdina vás zavedie aj na miesta, kde získate súťažnú nálepku a komiks Legendarium. Za zozbierané nálepky získavate rôzne zľavy a možnosť zapojiť sa do záverečného žrebovania o ceny pre celú rodinu.

Tu je výber TOP 10 výletov:

1. Vysoké Tatry a Poliankovo

Vysoké Tatry nie sú len miestom pre zdatných turistov. Na svoje si tu prídu aj rodiny s deťmi. Určite neobíďte Štrbské pleso, na ktorom sa počas sezóny môžete člnkovať a obdivovať okolité štíty. Do programu určite zahrňte aj Hrebienok, kam sa pohodlne vyviezete lanovkou a odtiaľ môžete pešo pokračovať na Rainerovu chatu alebo aj k Studenovodským vodopádom.

Po turistike odporúčame návštevu digitálnej galérie Poliankovo v Tatranskej Polianke. Zlaňte najvyššie vodopády našej planéty, splavte dravú rieku, zdolajte najvyšší vrch v Nepále, vydajte sa naprieč Antarktídou a neopustite pritom slovenskú Tatranskú Polianku. Poliankovo je zábava pre všetky vekové kategórie. Za návštevu získate súťažnú nálepku víly Kvetušky.

2. AquaCity Poprad a Terakotová armáda

Vo vodnom svete pod Tatrami, v aquaparku AquaCity Poprad nájdete 13 vnútorných a vonkajších termálnych a relaxačných bazénov, piesočnú pláž s beach barom, 6 tobogánov a viac ako 350 vodných atrakcií, hydromasáží, perličiek a vodných trysiek. V Poprade nevynechajte návštevu Tatranskej galérie, aktuálne s výstavou vojska terakotovej armády. Výstava ukazuje úžasný pohľad do hrobky prvého čínskeho cisára. Jeho terakotová armáda sa označuje ako ôsmy div sveta a pri jej objavení v roku 1974 sa našlo viac ako 8 tisíc bojovníkov! Na výstavu do Popradu prišlo niekoľko desiatok certifikovaných kópii vojakov, každá socha váži 150-180 kg a kone dokonca viac ako 600 kg. V Podtatranskom múzeu v Poprade vás zase čaká pohľad do života neandertálcov a dejín pod Tatrami. Na všetkých miestach získate za odmenu súťažné nálepky Legendarium.

3. Chodník korunami stromov

Ako sa cítia vtáci na vrcholkoch stromov? Skúste si to počas prechádzky Chodníkom korunami stromov v Bachledke. Drevený chodník vo výške 24 metrov vás zavedie až k vyhliadkovej veži (32 m). Na jej vrchole sa nachádza pochôdzna sieť a podesta s panoramatickým výhľadom. Okolie ponúka turistické chodníky, bobovú dráhu a detské ihriská. V dedinke Ždiar nevynechajte návštevu Múzea Ždiarsky dom, v ktorom vás oblečú do tradičného kroja. Z potuliek Bachledkou a Ždiarom si odnesiete súťažné nálepky miestnych hrdinov Vidly a Havrana.

4. Slovenské opálové bane

Najstaršie na svete a jediné na našom kontinente! Opálové bane medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica (okres Prešov) sú dnes vychytenou turistickou lokalitou. Vydajte sa do podzemia po stopách slávneho opálu. Sprístupnených je 1280 metrov, prehliadku sprevádza pútavý výklad, ktorý vás zavedie do sveta baníkov i tajomných podzemných bytostí. V bani sa momentálne prevádzkuje aj technické potápanie. Na záver vás čaká súťažná nálepka víly Libanky.

5. Hrad Ľubovňa a skanzen

V minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami.Hrad Ľubovňa je najviac navštevovaným hradom v Prešovskom kraji. V lete si na svoje prídu zvlášť ženy, ktorým je venovaná výstava La femme fatale. Pod hradom sa rozprestiera malebný skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor. Ani tu nechýbajú súťažné nálepky Legendarium. Najmä mužskú časť výletníkov poteší aj Vojenská expozícia Michala Strenka v blízkosti hradu.

6. Kraj pod Duklou

Vyšplhajte sa na tank, dotknite sa histórie. Ukážte deťom dejepis naživo. Kraj pod Duklou je na to ideálnym miestom. Vojenské historické múzeum vo Svidníku (v tvare protitankovej míny) ukrýva ukážky zbraní, výstroje, uniformy aj vojnové zákopy. V areáli si môžete vyliezť na tanky, obzrieť si zblízka húfnice ba dokonca i lietadlo. Cestou smerom na Duklu je v Údolí smrti umiestnená ďalšia vojenská technika z čias 2. svetovej vojny. Z vyhliadkovej veže na Dukle si užijete krásny výhľad i pocit, aké to asi bolo veliť tisíckam vojakom. Vo Svidníku určite neobíďte skanzen a okúpať sa môžete v aquaparku AquaRuthenia. Výletmi vás prevedie vojak Vasiľ z Legendaria.

7. Jaskyňa Zlá diera a Lačnovský kaňon

Malý Slovenský raj. Takto je nazývaná oblasťmalebnej tiesňavy v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov. Prechádzka kaňonom trvá zhruba hodinu. Skalné bralá, tiesňavy, drevené rebríky, potoky a bizarné skalné útvary sú rajom pre každého malého dobrodruha. Jedno z brál pripomína skamenenú ženu, ku ktorej sa viaže miestna legenda o Kamennej babe. V oblasti si nenechajte ujsť návštevu jaskyne Zlá diera. Jaskyňa nie je osvetlená, prebádať ju môžete s baterkou na hlave, čo je hneď dvojnásobným zážitkom. Súťažnú nálepku Kamennej baby získate nielen v jaskyni ale aj v areáli kaštieľa Fričovce.

8. Archeopark v Hanušovciach nad Topľou

Tušíte, ako vyzeralo bývanie v dobe kamennej? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Vylúdite tóny na hudobných nástrojoch? To všetko si môžete vyskúšať v archeoparku, kde nájdete obydlia od praveku až do novoveku. Všetko si môžete vyskúšať na vlastnej koži. S archeoparkom susedí kaštieľ, v jeho vnútri sa môžete pokochať pohľadom na historický nábytok a ukážky zvierat. Získate tu nálepky rytiera Johanesa.

9. Bardejov a Bardejovské Kúpele

Starobylý Bardejov patrí k najkrajším mestám Slovenska, od r. 2000 je zapísaný v UNESCO. Historické Radničné námestie lemujú krásne meštianske domy. V centre námestia stojí Bazilika sv. Egídia a bývalá radnica. V nej dnes sídli Šarišské múzeum s mnohými zaujímavými expozíciami. V širšom centre neobíďte spievajúcu fontánu, synagógu či miesto, kde zaľúbenci zamykajú svoju lásku na kľúč. Neďaleké Bardejovské Kúpele sú skvelým miestom na prechádzky, pre rodiny s deťmi je zvlášť vhodná kyslíková dráha s úlohami pre malých športovcov. V múzeu Sisi a v najstaršom Slovenskom skanzene získate súťažné nálepky legendárnej Barbory.

10. PIENINY so splavom Dunajca

Národný park Pieniny je skvelým miestom, kde si každý príde na svoje. Na pomerne malom území si užijete hneď niekoľko atrakcií. K tým „NAJ“ patrí splav Dunajca na tradičných pltiach, pre milovníkov adrenalínu aj na raftoch. Ako žil lietajúci Cyprián, to sa dozviete v kartuziánskom kláštore, ktorý dnes slúži ako múzeum. V Kúpeľoch Červený Kláštor Smerdžonka môžete ochutnať liečivú vodu, vyskúšať si chôdzu po balančnom chodníku a kneippterapiu. Chôdza po rôznych materiáloch zabaví všetkých a ani si nevšimnete, aké priaznivé účinky zanechá na vašom tele. Aj tu získate komiks a súťažné nálepky, s ktorými súťažíte o skvelé ceny.

Ďalšie tipy na výlety a miesta s nálepkami nájdete na www.legendarium.info/zbieraj-nalepky. Zbierajte nálepky a vyhrajte skvelé ceny!