dúpna - peňazokaz gabriel

O peniazoch sa toho už veľa nahovorilo. A vyzerá to, že sa ešte i veľa nahovorí. Stále sa totiž nájde niekto, niečo, kto tie peniaze preslávi v dobrom či zlom. Aj tento príbeh bude o peniazoch - ale nebojte sa. Nakoniec sa všetko na dobre obráti. Veď počúvajte.

Kedysi dávno hrad Jasenov patril veľaváženému rodu Drugetovcov. Iste tušíte, že Druget nie je typické humenské priezvisko a že Drugetovci museli na dnešné územie Humenného odniekiaľ prísť. Aby ste sa nemučili a nehľadali ich pôvod v historickom slovníku, prezradím vám, že došli zo Salerna, čo je pri Neapole v Taliansku.

Mnohí členovia tejto rodiny zastávali po stáročia vysoké šľachtické funkcie. Snažili sa blaho a ochranu svojho ľudu stavať vždy na piedestál. Poddaní si to dobre uvedomovali a šľachticom vo všetkom pomáhali... 

Pokračovanie príbehu...

Dôvera ľudu ku šľachticom bola dokonca taká veľká, že keď sa bránili pred nájazdmi Turkov, schovali svoj majetok, mince a cennosti na hrad Jasenov. Po jednom z tureckých nájazdov sa na peniaze poddaných ulakomil mladý šľachtic Gabriel. Dobre vedel, že peniaze nie sú jeho, ale i napriek tomu narábal s nimi ako s vlastnými. Neuvedomujúc si hodnotu peňazí, Gabriel do pár mesiacov minul na svoj bohémsky život všetky peniaze poddaných. No to mu nestačilo.

Jeho chamtivosť bola taká veľká, že rozkázal majstrom, aby razili mince z olova a pozláteného plechu. Takéto falošné mince a klenoty predával potom následne do Poľska a Nemecka. Zvesť o peňazokazovi Gabrielovi sa šírila krajinami veľmi rýchlo a bolo len otázkou času, kedy sa dostane až k samotnému kráľovi Ferdinandovi. Čoskoro bola na hrade správa od kráľa, ktorá v jeho kráľovskom mene nariaďuje odsúdiť Gabrielovho hlavného majstra na trest smrti. Ach jaj. Tomuto nariadeniu sa Gabriel tak prestrašil, že ochorel a zaľahol do postele.

V posteli často premýšľal nad svojím chamtivým konaním a pod vplyvom mnohých výčitiek a klamstiev do roka v bolestiach zomrel. Hneď po pohrebe nariadil Ferdinand všetkých okradnutých poddaných odškodniť a vrátiť im ich ťažko zarobené peniaze i s úrokmi. A aby sa im za konanie svojho rodu aspoň ako-tak ospravedlnil, vystrojil hostinu, ktorej ešte veľa rokov pod Jasenovským hradom nebolo páru.

TREZOR NÁJDEŠ:
Jaskyňa DúpnaDúpna jaskyňa sa nachádza nad obcou Jasenov, priamo oproti Jasenovskému hradu. Patrí k ikonickým jaskyniam na Slovensku a pre oblasť Horného Zemplína ...
PEČIATKY ZÍSKAŠ*

*Po uhradení vstupného poplatku, resp. konzumného (podľa typu zariadenia). V zariadeniach zároveň získaš súťažnú brožúrku LEGENDARIUM ku vstupnému zdarma (do vyčerpania zásob):

Pečiatka Brekov

Hrad BrekovHrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Web: https://www.brekov.sk/files/2024-06-17-150833-HRAD_BREKOV-M__ZEUM-otv__racie_hodiny.pdf

Pečiatka Humenné

Vihorlatské múzeum - Kaštieľ a skanzen, HumennéJednou z mnohých kultúrnych pamiatok Zemplína je renesančný kaštieľ v Humennom. K nádhernému interiéru kaštieľa patrí aj izba Márie Terézie. Má nezvyčajný osemuholníkový tvar a ukrýva pätoro tajných dverí. Neďaleký skanzen predstavuje život obyčajného dedinského ľudu.

Web: http://www.muzeumhumenne.sk