Batizovská dolina

Batizovská dolina je divoká, pomerne krátka dolina na západe ohraničená hrebeňom Končistej, na severe stenami Kačacieho a Batizovského štítu a mohutnými zrázmi Gerlachovského štítu na východe. Doline však dominuje Batizovský štít. Dolina je tvorená skalnatými a morénovými prahmi.

V ústí doliny leží Batizovské pleso. Uprostred doliny je vysoká terasa, z ktorej vybieha štíhla veža nazývaná Kostolík. Dolinou vedie zostupová cesta z , ktorá je prístupná len z horským vodcom. 

V roku 1944 počas SNP sa tu stalo letecké nešťastie. Sovietske lietadlo v noci z 9. na 10.10.1944 stratilo orientáciu a narazilo do steny zadného Gerlachu (2630m). Zahynulo 24 československých a sovietskych vojakov, letiacich ako podpora pre SNP. Aź v júli 1946 pochovali ich pozostatky na gerlachovskom cintoríne.

Prístup

Okrajom Batizovskej doliny vedie Tatranská Magistrála.

  • z Tatranskej Polianky, zelena zelená značka
  • z Vyšných Hágov, zlta žltá značka
  • od Sliezskeho domu po Tatranskej Magistrále, cervena červená značka
  • zo Štrbského Plesa (Popradského plesa) po Tatranskej Magistrále, cervena červená značka

Zdroj: https://kamnahory.sk/Vysoke-Tatry/Doliny/Batizovska-dolina.html

Zdroj titulná foto: Jerzy Opioła – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0

Pozri tiež:

Batizovské pleso (Vysoké Tatry)Batizovské pleso (1884 m.n.m) sa nachádza na úpätí Gerlachovského štítu v Batizovskej doline. Má rozlohu 3,5 ha a hĺbku 12 m. Z plesa vyteká Batizovský potok. Prístup: od Chaty pri Batizovské vodopádyVýška: 16 m Šírka: 2 m Nadmorská výška: 1870 m n.m. Pôvod: ľadovcový Tok: Batizovský potok Lokalita: Batizovská dolina Sezóna: celoročne Prístup: - nad vodopádom prechádza Štrkoviská BatizovceAj hľadáte miesto kde sa môžete schladiť počas letných mesiacov v okolí Tatier, tak Štrkoviská pri Batizovciach sú ideálne miesto. Počas celého roka s...