Centrum ľudovej kultúry a mlyn v Krivanoch

Krivany, šarišská obec v okrese Sabinov, je rodiskom známeho etnológa, folkloristu, zberateľa a pedagóga Jána Lazoríka. Zanietený milovník tradícií zozbieral poklad vo forme starožitností, predmetov, materiálov a dokumentov, ktoré mapujú tradície nielen v Krivanoch, ale aj v celom šarišskom regióne. Zaslúžil sa tiež o vznik expozície Centra ľudovej kultúry, ktorá rozhodne stojí za návštevu.

Centrum ľudovej kultúry v Krivanoch je jediné svojho druhu na Slovensku. V areáli centra sa sústreďuje niekoľko typických pamiatok ľudovej architektúry, ako sú autentické drevené sýpky či zrekonštruovaná klasická obytná chyža vnútri vybavená ľudovým nábytkom.

Prístupný je tiež remeselnícky dvor, kde sú vystavené remeselnícko-technické náradia súvisiace s rozličnými činnosťami. V centre i v obci sú rozmiestnené drevené plastiky z dielne miestneho rezbára a v budove obecného úradu si možno pozrieť výstavu tradičných krojov.

 Centrum ľudovej kultúry v Krivanoch. Foto: Obec Krivany

V Krivanoch si rozhodne nenechajte ujsť ani návštevu kamenného mlyna z prelomu 17. a 18. storočia. Dolný vodný mlyn z Krivian bol v minulosti hnaný vodou privádzanou na vrch dreveného kolesa s lopatkami tzv. žľabom. Zrno sa mlelo medzi dvoma veľkými kameňmi, ktoré boli na to špeciálne upravené. Neskôr sa mlelo na tzv. „valkach”.

Počas činnosti mlyna došlo k mnohým modernizáciám a rekonštrukciám vyplývajúcich z potrieb doby a mlynárskeho remesla. Mlyn bol vo funkčnom stave do roku 1952. Vyrábala sa kukuričná krupica, krúpy a elektrina pre vlastnú potrebu, keď ešte v Krivanoch vôbec nebola.

 Mlyn v Krivanoch. Foto: Obec Krivany

V roku 1984 bol mlyn zapísaný do zoznamu technických pamiatok a od roku 1991 sa začali práce na jeho záchranu. V súčasnosti mlyn ponúka možnosť táborenia a ubytovania priamo v jeho areáli a priestoroch, a to hlavne v letných mesiacoch po dohode s vedúcimi Združenia ochranárov Hornej Torysy Kamenný mlyn.

Kontakt:

  • Obec Krivany: 051-457 20 55, obec@krivany.sk
  • Združenie Kamenný Mlyn: Ján Sabolík, 0907 533 681, kamenny.mlyn@orangemail.sk 

Zdroj textu a titulnej foto: Obec Krivany

POZRI TIEŽ:

Ľudové múzeum v BrezoviciĽudové múzeum v Brezovici v okrese Sabinov je zrkadlom obce za posledných sto rokov. V múzeu je okrem iného zachytený celý postup, ako sa vyrábalo plátno či koberce. Spiaci mníchSkalný útvar Spiaci mních pri obci Kamenica je obľúbeným miestom výletov. Už zďaleka púta pozornosť nezvyčajným tvarom, ktorý pripomína postavu ležiaceho mnícha. Pútnické miesto ĽutinaĽutina je najväčším mariánskym pútnickým miestom gréckokatolíkov. Centrom miesta je bazilika s veľkým areálom, ktorý dopĺňajú miniatúry drevených chrámov a vyhliadková veža.