Drevený chrám, Hutka

V drobnej obci Hutka ležiacej v západnej časti karpatského oblúka sa nachádza jeden z unikátnych drevených kostolíkov typických pre východné Slovensko – Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky.

Prvý gréckokatolícky chrám bol v Hutke postavený v poslednej tretine 18. storočia s charakteristickými tromi vežami rôznej výšky. Zasvätený bol sv. Kozmovi a Damiánovi. Počas prvej svetovej vojny v roku 1915 bol však požiarom kompletne zničený. O osem rokov neskôr na jeho mieste postavili jednoduchší drevený chrám s mnohými pôvodnými prvkami a zasvätili ho Narodeniu Presvätej Bohorodičky. Tento mladší svätostánok patrí pravoslávnej cirkvi.

Chrám, ktorý v Hutke nájdete dnes, má namiesto troch už len jednu vežu. V drevenom kostolíku sa nachádzajú mnohé artefakty z 18. storočia, ktoré sa zachovali z pôvodnej stavby.

Drevenému chrámu v Hutke patrí status národnej kultúrnej pamiatky.

Zdroj: www.drevenechramy.sk, www.beautifulslovakia.sk 

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

POZRI TIEŽ:

Prírodné letné kúpalisko MakovicaVodná plocha prírodného kúpaliska Makovica má rozmery cca 60 × 100 metrov a 4 100 metrov kubických pitnej vody. Bazén má pevné, betónovými kockami vystužené dno a okraje, čo je dobré najmä Drevený chrám, Vyšná PoliankaSúčasný drevený filiálny chrám vo Vyšnej Polianke bol postavený v roku 1919 na mieste pôvodného chrámu z roku 1810. Ten bol zničený počas 1. svetovej vojny, pravdepodobne vojskom. Hrad ZborovGotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.