Drevený chrám s vyhliadkovou vežou, Ľutina

Drevený chrám svätej Rodiny s vyhliadkovou vežou v Ľutine sa vyníma na skale nad Bazilikou Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Posvätený bol v roku 2015.

Ide o kópiu zhoreného dreveného chrámu pôvodne zasväteného sv. Kozmovi a sv. Damiánovi, ktorý vyhorel v roku 1908. Základy pôvodného chrámu sa nachádzajú na námestí pred bazilikou, kde kedysi stál.

Veľkým lákadlom novopostaveného dreveného chrámu je jeho veža, ktorá slúži ako vyhliadka. Návštevníci z nej majú možnosť obdivovať krásny panoramatický výhľad na obec Ľutina, Šarišskú vrchovinu i svahy Čergovského pohoria.

V areáli rozhodne nevynechajte miniskanzen drevených chrámov, v ktorom nájdete viac ako 40 miniatúrnych skvostov ľudovej a duchovnej architektúry východného obradu. Okrem toho je samotná obec Ľutina najvýznamnejším pútnickým miestom gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Zdroj: www.bazilikalutina.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Pútnické miesto ĽutinaĽutina je najväčším mariánskym pútnickým miestom gréckokatolíkov. Centrom miesta je bazilika s veľkým areálom, ktorý dopĺňajú miniatúry drevených chrámov a vyhliadková veža. Miniskanzen ĽutinaMiniskanzen drevených chrámov v Ľutine je unikátnym miestom, na ktorom nájdete verné zmenšeniny drevených chrámov východného obradu. Miniskanzen prit... Kamenický hradNa vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Od svojho vzniku v roku 1248 zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol. SabinovSabinov má veľký potenciál pritiahnuť do mesta mnoho turistov z celého sveta vďaka filmu Obchod na korze, ktorý sa natáčal v Sabinove. Oscarové mesto...