Fontána Andy Warhola

Okresné mesto Medzilaborce v súčasnosti turisticky profituje najmä vďaka tomu, že z neďalekej obce Miková pochádzali rodičia svetového predstaviteľa pop-artu Andyho Warhola.

V roku 1991 otvorili v Medzilaborciach jedinečné múzeum venované životu a dielu tohto svetovo uznávaného avantgardného umelca. V novembri 2002 bola pred budovou múzea osadená fontána s plastikou Andy Warhola, ktorej autorom je akademický sochár profesor Juraj Bartusz.

Medzilaborecká plastika z liateho bronzu znázorňuje Andy Warhola s dáždnikom v jeho typickej póze. Postava merajúca 230 cm je mierne uvoľnená a súčasne trochu napätá. Umelec sa skrýva za sklom okuliarov a pod imaginárnou ochranou dáždnika.

Zdroj: Vydavateľstvo Dajama

POZRI TIEŽ:

Miniskanzen MedzilaborcePôvabné dreveničky rusínskych domov, zrubový kostolík. Všetky domčeky sú v mierke zmenšenými replikmi tradičných rusínskych domov z okolia Medzilaboriec. Monastyr Krásny BrodJeden z najstarších monastierov a odpustových miest na Slovensku, označovaný aj ako „rusnácky Devín”, bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák.
  • Adresa: A. Warhola 749/26, 06801
  • GPS: 49°16'7.96", 21°54'18.6"
  • Email: tikml@mail.t-com.sk
  • Kontakt: +421 (0) 57/732 12 8