Geopark Neandertal Gánovce

Nálezisko odliatku lebky neandertálca (Homo Neanderthalensis) európskeho a svetového významu sa nachádza v lokalite Hrádok v Gánovciach.

Nálezisko svetového významu až do roku 2007 bolo v dezolátnom a zabudnutom stave. Od roku 2007 vďaka skupine nadšencov a dobrovoľníkov, ktorí založili neziskovú organizáciu OZ NEANDERTAL sa nálezisku postupne prinavracia význam a patričná dôležitosť.

OZ NEANDERTAL v spolupráci s obcou Gánovce, Podtatranským múzeom v Poprade a TANAP-u v rámci svojich obmedzených možností urobilo od roku 2007 kus užitočnej práce a hľadí i do budúcnosti. Po vyčistení lokality, vybudovaní vstupnej brány, edukačných tabúľ, rekonštrukcie autobusovej zastávky, oplotenia, cesty, chodníka okolo lokality, osadení drevených plastík dospeli k myšlienke vybudovať na tejto lokalite GEOPARK Gánovce.

 Výliatok mozgovne neandertálskeho človeka

Geopark je územím vedeckej dôležitosti nielen z aspektu geologického, ale aj z hľadiska jeho archeologickej, ekonomickej alebo kultúrnej hodnoty národného, alebo európskeho významu. Okrem toho sa môže stať významným aspektom pre miestny ekonomický rozvoj smerujúci k novým ekonomickým aktivitám regiónu na báze turizmu.

Viac info: http://www.geoparkganovce.sk/


POZRI TIEŽ:

Aqua Spa GánovceGánovské kúpele patrili medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Liečebné pramene minerálnej vody sa spomínajú prvýkrát v roku 1549. Už prvá chemická analýza z roku 1777 dokazuje Podtatranské múzeum Poprad/Spiš. SobotaPodtatranské múzeum v Poprade patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Nachádza sa v budove postavenej v roku 1886, v pseudorenesančnom slohu a zodpovie vám mnohé otázky týkajúce sa

Zdroj: Geopark Neandertal Gánovce

  • Adresa: Gánovce
  • GPS: 49°1'50.24", 20°19'42.36"