Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie v Bertotovciach

Kaplnka na začiatku obce v smere od Prešova ukrýva tabuľu, ktorá patrí medzi národné kultúrne pamiatky. Píše sa na nej o farárovi, ktorý bol kvôli snahe národného pozdvihnutia Slovákov na Šariši kruto a nemilosrdne zavraždený. Tabuľa patriaca medzi národné kultúrne pamiatky hlása, že kaplnku postavil vďačný slovenský ľud na počesť zavraždeného farára Majocha.

František Majoch sa narodil 8. februára 1890 v Bardejove. Gymnaziálne štúdiá absolvoval v Prešove a Kežmarku. Po maturite nastúpil do košického kňazského seminára. Vysvätený za kňaza bol 24. júna 1914. V júli toho istého roku prišiel za kaplána do Ňaršan (dnes Ražňany), neskôr sa stal hermanovským farárom.

Bol nadšeným buditeľom, ktorý horlivo oslavoval vznik Československa v roku 1918. Keď maďarskí boľševici obsadili 9. júna 1919 Prešov, musel pred nimi Majoch utiecť, pretože bol na ich zozname politických a ideových oponentov.

Tragédii však neušiel. Stalo sa tak v sobotu 9. augusta 1919, medzi 18. a 19. hodinou večer. Vtedy ho dočasný bertotovský notár Gejza Reich prezlečený za československého dôstojníka vylákal do Bertotoviec, kde ho v obecnej škole zákerne zastrelil. Jeho mŕtvolu potom hodil do žumpy. Vraha žandári zatkli na druhý deň ráno, keď na voze viezol do Bertotoviec aj Majochovu sestru. Reich bol odsúdený na trest smrti, ale v novembri 1919 sa mu za záhadných okolností podarilo utiecť z väzenia divízneho súdu v Košiciach do Maďarska.