Kostolík na Trepci má svoje čaro aj v zime

V okolí vodnej nádrže Domaša nájdete tri kostoly, ktoré boli uchránené pred jej vodami. Jedným z nich je kostol Najsvätejšieho srdca Ježišovho vysídlenej obce Trepec. Najprístupnejšia cesta k nemu vedie z rekreačnej oblasti Dobrá, kde kotví aj výletná loď Bohemia. V kostole sa každoročne v júli koná tradičná odpustová slávnosť, na ktorej sa schádzajú trepeckí rodáci. Vlani jej predchádzali prvé Slovenské Navalis - Slávnosti sv. Jána Nepomúckeho, patróna všetkých námorníkov a ľudí od vody.  

Kostol na Trepci je vyhľadávaným miestom turistov hlavne v letných mesiacoch, preto som sa rozhodla prejsť si celú trasu v zime, keď je pokrytá snehom. Ako som už v úvode spomenula, najjednoduchšie sa k nemu dostať z rekreačnej oblasti Dobrá po asfaltovej komunikácii okolo Hotela Garden, kde nájdete smerovníky na rekreačnú oblasť Valkov Tíšava a Trepeckú cestu, po ktorej sa dostanete ku chrámu. Zhruba po 15 minútach narazíte v lese na betónový múr, za ktorým sa ukrýva starý židovský cintorín. 

Lesná cesta je tichá a vhodná na relax a vyčistenie hlavy. Stúpanie je väčšinou mierne a vodnú nádrž vidno až po zdolaní polovice trasy. Zimné počasie dalo aj tejto lokalite zabrať. Mala som možnosť vidieť, ako ťažký sneh dolámal konáre a stromy. Tie však boli z trasy už odpratané, a tak bola v celej dĺžke pre návštevníkov priechodná. V cieli som stretla zopár turistov, ktorí toto miesto obľubujú počas všetkých ročných období, pretože, ako mi prezradili, "má každé z nich svoje čaro". Ja som sa napríklad kochala výhľadom na zamrznutú vodnú hladinu nádrže.

Trasa ku kostolíku je dlhá približne päť kilometrov a vedie hlavne po lesnej ceste, ktorá je miestami spevnená kameňom. Pohodovým tempom som ju zvládla za necelé tri hodiny tam aj späť. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi, keďže stúpania sú pomerne nenáročné. V letných mesiacoch ju využívajú hlavne cyklisti. Stopy v snehu nám naznačili, že v zime ich striedajú jazdci na štvorkolkách.

Zdroj: OOCR Horný Zemplín Horný Šariš

POZRI TIEŽ:

Vodná nádrž Veľká DomašaV Ondavskej vrchovine sa nachádza zelená perla východného Slovenska – Veľká Domaša. Vodná nádrž slúži na reguláciu prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny, zásobuje