Mengusovská dolina

Národná prírodná rezervácia Mengusovská dolina, ktorou preteká riečka Poprad, ponúka hneď niekoľko turistických možností. V hornej časti to sú Hlincová kotlina a kotlina Žabích plies. Zlomisková dolina, nachádzajúca sa v strede, je známa Popradským plesom. Nad ním sa hrdo týči vrch Ostrva.

Medzi najnavštevovanejšie lokality doliny patria práve plesá. Najväčšie a najhlbšie pleso slovenských Vysokých Tatier Veľké Hincovo pleso sa nachádza pod Kôprovským štítom v závere doliny. Známe sú aj ďalšie tri plesá v Kotline Žabích plies: Veľké Žabie, Malé Žabie a Vyšné Žabie pleso.

Veľké Hincovo pleso1

Prvým majiteľom Mengusovskej doliny bol gróf Botyz. V roku 1824 mu ju daroval kráľ Belo IV. Od roku 1928 je Mengusovská dolina vlastníctvom štátu. Jej najväčší turistický rozmach sa začal v druhej polovici 19. storočia. Dôvodom bolo vybudovanie chodníkov k Popradskému a Štrbskému plesu, neskôr aj k Hincovým plesám, Žabím plesám, na Ostrvu a Rysy.

Súčasťou Mengusovskej doliny nie je len prírodné dedičstvo. V blízkosti Popradského plesa leží symbolický cintorín, ktorý je spomienkou na obete Vysokých Tatier. S nápadom uctiť si mŕtvych prišiel v roku 1936 akademický maliar Otakar Štáfl. Od roku 1940 je cintorín prístupný verejnosti. Charakterizuje ho motto: „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu".

symbolicky_cintorin_11

Krásy Mengusovskej doliny je možné pozorovať z turistických chodníkov. Zo Štrbského plesa na Popradské je to červená značka. Modrý chodník vedie z Troch Studničiek Kôprovou dolinou cez Vyšné Kôprovské sedlo.

Pozri tiež:

Popradské plesoPopradské pleso je ikonickou lokalitou každej turistiky vo Vysokých Tatrách. Je to miesto, ktoré by žiadny návštevník Tatier nemal vynechať. Veľké Hincovo plesoNajväčšie a najhlbšie pleso s rozlohou 20,08 ha na slovenskej strane Vysokých Tatier nesie názov Veľké Hincovo pleso. Pre tatranských turistov nie je žiadnou neznámou, a preto nemá núdzu o početnú návštevnosť. Leží pod majestátnym Kôprovským štítom v závere Mengusovskej doline v nadmorskej výške 1 945 m n. m. Kôprovský štít (Vysoké Tatry)Kôprovský štít (2367 m) je výrazný vrchol, prvý v krivánskej rázsoche, ktorá vychádza z Čubriny. Na vrchol vedie turistický chodník z Vyšného Kôprovského sedla. Zo štítu je Žabie plesá (Vysoké Tatry)Žabie plesá vo Vysokých Tatrách sú tri karovo-morénové jazerá nachádzajúce sa v Mengusovskej doline, v Kotline Žabích plies. Ostrva (Vysoké Tatry)Ostrva (1926 m.n.m) je rozložitý vrchol na konci bočného juhozápadného hrebeňa Končistej. Pred nevýrazným vrcholom prechádza cez sedlo pod Ostrvou Tatranská magistrála. Je to Symbolický cintorín pri Popradskom plese (Vysoké Tatry)Symbolický cintorín (1525 m.n.m) je turistami hojne navštevované pamätné miesto v blízkosti Popradského plesa pod západnými stranami Ostrvy, kde v limbovom poraste sa nachádza