Mestský park v Levoči

Mestský park v Levoči založil kapitán Arthur Wildburg a tunajšia vojenská posádka v roku 1835. V tom čase Levoča stratila obchodný význam a na námestí sa prestali organizovať veľké trhy. Vďaka tomu sa hlavné námestie mohlo premeniť na mestský park s alejami a altánmi, kde vystupovali umelci.

Najdôležitejšími a najčastejšími kultúrnymi podujatiami boli nedeľné promenádové koncerty. Objekt bol uzavretý a počet miest obmedzený. Stáli návštevníci podujatí si však mohli kúpiť permanentky na celú sezónu.

Park v severnej časti Námestia Majstra Pavla zaujal po renovácii druhé miesto v celoslovenskej súťaži Stavba roka 2006, a to hneď po moste Apollo v Bratislave.

V parku sa nachádza aj pomník Ľudovíta Štúra, jazykovedca, spisovateľa, filozofa, pedagóga a predovšetkým dôležitého predstaviteľa slovenského národného obrodenia.

Zdroj: www.ik.levoca.eu

Titulná foto: Informačná kancelária mesta Levoča

POZRI TIEŽ:

Oltár Majstra Pavla a historické centrum Levoče (UNESCO)Najvyšší gotický drevený oltár na svete (18,62 m), radnica, klietka hanby a celkovo viac ako 300 kultúrno-historických pamiatok za takmer kompletne zachovaným systémom mestských hradieb. Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej horeDominanta mesta Levoča a jedno z najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku. Kostol je filiálkou mariánskej Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme.