Obecné múzeum Stakčín

Obecné múzeum v Stakčíne malo pôvodne sídliť v priestoroch kaštieľa s podporou európskych financií, no obec v tých časoch nemala zriadené kultúrne stredisko, ktoré by sa následne o inštitúciu staralo. Zakladateľmi myšlienky zriadenia múzea boli vtedajší starosta Ján Korenič, kultúrny referent obce Miroslav Bober, regionálny historik a obecný poslanec Miroslav Buraľ a tí sa svojho zámeru nechceli vzdať.

V centre obce sa nachádza budova bývalej polície, ktorá neskôr slúžila ako zasadačka obecného úradu a klub dôchodcov. Budova bola postavená v roku 1939 počas tzv. malej vojny, v ktorej mali Maďari strážnicu. V tej dobe viedla medzi Sninou a Stakčínom štátna hranica. Po štyroch rokoch bola zanedbaná budova opravená z rozpočtu obce. Starosta Miroslav Bober spolu s Miroslavom Buraľom zbierali od ľudí artefakty, ktoré mohli v múzeu vystaviť a ľudia túto myšlienku s radosťou podporili aby mohli tieto veci zachovať pre budúce generácie. So zariadením múzea pomohol aj Klub vojenskej histórie a strelecký klub Hodošík, ktoré zabezpečili artefakty vojenskej histórie z 20. storočia a podieľali sa na ich inštalácii.

V múzeu nájdete tradičnú dedinskú izbu s posteľou, skriňou, stolom riadom a truhlicami. Najvzácnejšia je drevená truhlica nazývaná lada, ktorá má skoro dvesto rokov. Obsahuje najstarší slovanský znak - slovanský kvet života a je tesaná ručne. Ďalej v múzeu nechýbajú ani nástroje a náradie bežne používané v domácnostiach a pri poľnohospodárskych prácach či včelín a mlyn na mletie zrna na múku. V budúcnosti by v budove mali pribudnúť miestnosť na putovné výstavy a druhá na edukačné aktivity, ktoré si turisti budú môcť vyskúšať a naučiť sa rôznym remeslám ako napríklad vystrúhať šindeľ, utkať plátno, načesať ľan, upliesť košík či vyrobiť misku z hliny a iné.

Múzeum je určené všetkým, ktorí majú záujem o históriu. Prístupné je pre turistov bezplatne v stredu a v piatok dve hodiny popoludní.

Otváracie hodiny múzea:
streda a piatok od 13:00 do 15:00 h.

V areáli základnej školy chystajú v budúcnosti vybudovať miniskanzen, v ktorom postavia kolársko-kováčsku dielňu z roku 1898 z Kolbaosva a drevenicu z Topole, ktorá zatiaľ rozobratá a ošetrená vyčkáva.

Zdroj textu a foto: Simona Durkajová

POZRI TIEŽ:

Národný park PoloninyNárodný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom