Národný park Poloniny

Do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997 Národný park Poloniny, ktorý je najvýchodnejším slovenským národným parkom.

Poloniny sú lokalizované na slovensko-poľsko-ukrajinskom pohraničí a bezprostredne susedia s poľským Bieszczadskim Parkom Narodowym a ukrajinským Užanskym nacionaľnym pryrodnym parkom.

Horský celok, v ktorom národný park vyhlásili, je známy pod názvom Bukovské vrchy.

 Poloniny. Foto: Ivana Antolová, fotosúťaž Choď a foť

Pomenovanie Poloniny pochádza od jedinečných horských hrebeňových lúk nachádzajúcich sa nad úrovňou lesa, v týchto končinách nazývaných poloniny.

V roku 1993 bol NP Poloniny organizáciou UNESCO zaradený do siete medzinárodných biosférických rezervácií. V júni 2007 boli na zoznam svetového prírodného dedičstva UNESCO pripísané aj pralesy Stužica, Havešová a Rožok v Bukovských vrchoch, spolu s Vihorlatským pralesom vo Vihorlatských vrchoch v CHKO Vihorlat a s pralesmi na Ukrajine.

 Jeden z obľúbených cieľov turistov – Kremenec, 1 221 m n. m. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Takmer 80 % rozlohy Národného parku Poloniny tvoria lesy. Typický ráz krajiny predstavujú zaoblené hrebene a zamokrené doliny. Len miestami vystupujú na povrch ostré skalné vrchy.

Výnimočnosť územia spočíva vo výskyte najväčších komplexov pôvodných bukovo-jedľových lesov v Európe, ktoré miestami prechádzajú až do pralesov, a to v mimoriadnej koncentrácii vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov.

Územie Polonín charakterizuje výskyt veľkých šeliem – medveďa hnedého, vlka dravého, rysa ostrovida a mačky divej. Žije tu aj zubor hôrny, ktorý sa vo voľnej prírode na Slovensku vyskytuje iba v tomto národnom parku.

 Zubor – typický pre Poloniny. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Hlavným východiskom pre návštevu Polonín je obec Nová Sedlica. Poloniny sú známe tiež ako Park tmavej oblohy, za ktorý boli vyhlásené pri príležitosti Medzinárodného roku biodiverzity 2010 ako prvá oblasť tmavej oblohy na Slovensku. 

V oblasti je výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu je možné vidieť niekoľko tisíc hviezd (v mestách iba 200 a vo veľkomestách len 20). Park tmavej oblohy, okrem ochrany nočného životného prostredia, poskytuje taktiež informačný turistický program.

 Astronomické observatórium Kolonica. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Pozorovanie oblohy si môžete vyskúšať aj v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle, ktoré je vysunutým odborným pracoviskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Nachádza sa v oblasti s veľmi nízkou úrovňou svetelného znečistenia.

K jeho astronomickým prístrojom patrí Vihorlatský národný teleskop (VNT), druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku, s priemerom hlavného zrkadla 1 meter. V areáli sa nachádza i planetárium, ktoré bolo postavené v rámci projektu Karpatské nebo.

Pozorovania, ako aj iné podujatia pre školy a verejnosť, sa v observatóriu uskutočňujú na objednávku.

 Astronomické observatórium Kolonica. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Zdroj: www.sopsr.sk, www.astrokolonica.wordpress.com

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

POZRI TIEŽ:

Jarabá skalaNárodná prírodná rezervácia Jarabá skala sa nachádza v Bukovských vrchoch na slovensko-poľskom pohraničnom hrebeni v katastroch obcí Zboj, Runina a Ruské. Oblasť rezervácie Lúka medovej baby (Poloniny)V Bukovských vrchoch, na území národného parku Poloniny, na trase z Novej Sedlice na vrchol Riabej skaly, sa nachádza miesto označované ako Lúka medovej baby alebo Medová baba. Ide o ĎurkovecNa pozorovanie hviezd nemusíte ísť do planetária. Niekedy stačí jasná obloha a ideálne miesto. Dve také sa nachádzajú vo výške 1188 m. n. m., len hodinu pešej chôdze od obce Runina. KremenecVrch Kremenec s nadmorskou výškou 1 221 m n. m. je súčasťou Bukovských vrchov a Národného parku Poloniny. Od roku 2007 je v zoznamoch Svetového dedičstva UNESCO zapísaný aj Karpatské bukové pralesyMedzinárodný výbor organizácie UNESCO 28. 6. 2007 zaradil slovensko-ukrajinské bukové pralesy medzi 166 lokalít svetového prírodného dedičstva. Karpatské bukové pralesy ako