Jarabá skala

Národná prírodná rezervácia Jarabá skala (Rjaba, Riaba skala) sa nachádza v Bukovských vrchoch na slovensko-poľskom pohraničnom hrebeni v katastroch obcí Zboj, Runina a Ruské. Chránené územie sa rozprestiera na ploche 359,94 ha.

Oblasť rezervácie tvoria strmé úbočia pochádzajúce z flyšových pieskovcov a bridlíc s pralesovými bučinami a bukovými javorinami.

V oblasti Jarabej skaly sa zachovala pestrosť flóry a fauny. Vyskytujú sa tu viaceré zriedkavé rastlinné druhy, napr. jelení jazyk celolistý a krkoškovec rakúsky.

Vrchol hrebeňa Jarabej skaly dáva návštevníkom skvostný zážitok v podobe nezabudnuteľného výhľadu na celú slovensko-poľskú oblasť Bukovských vrchov a Bieszczad.

Najneskôr a najmenej osídlené Bukovské vrchy sú súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty. Na západe hraničia s Laboreckou vrchovinou, na juhu s Beskydským predhorím, na východe so štátnou hranicou s Ukrajinou a na severe s Poľskom. Veľká časť Bukovských vrchov vytvára Národný park Poloniny. Najvyšším vrchom pohoria je Kremenec (1 221 m n. m.).

Titulná foto: Wikipédia – autor: Milan Bališin, CC BY-SA 4.0, https://lnk.sk/bgqJ

POZRI TIEŽ:

Národný park PoloninyNárodný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom KremenecVrch Kremenec s nadmorskou výškou 1 221 m n. m. je súčasťou Bukovských vrchov a Národného parku Poloniny. Od roku 2007 je v zoznamoch Svetového dedičstva UNESCO zapísaný aj Lúka medovej baby (Poloniny)V Bukovských vrchoch, na území národného parku Poloniny, na trase z Novej Sedlice na vrchol Riabej skaly, sa nachádza miesto označované ako Lúka medovej baby alebo Medová baba. Ide o ĎurkovecNa pozorovanie hviezd nemusíte ísť do planetária. Niekedy stačí jasná obloha a ideálne miesto. Dve také sa nachádzajú vo výške 1188 m. n. m., len hodinu pešej chôdze od obce Runina.
  • Adresa: Bukovské vrchy, Zboj
  • GPS: 49°6'11.71", 22°26'52.59"
Výlety v okolí