Lúka medovej baby (Poloniny)

V Bukovských vrchoch, na území Národného parku Poloniny, na trase z Novej Sedlice na vrchol Riabej skaly, sa nachádza miesto označované ako Lúka medovej baby alebo Medová baba.

Ide o veľkú lúku s monumentálnou sochou ženy – Medovej baby. Socha má výšku 7 metrov a znázorňuje Žofiu Maťašovskú, jednoduchú skromnú ženu, včelárku.

Žofia sa do Novej Sedlice presťahovala v roku 1928 a svoj život zasvätila včelárstvu. Preslávila sa kvalitným horským medom – jej produkty odoberali aj pernikárne v Pardubiciach či čokoládovne v nemeckom Kolíne. V tomto krásnom kúte Slovenska sa s láskou starala až o 80 úľov.

 Medová baba. Foto: obec Nova Sedlica, PSK

Sochu medovej baby vytvoril sochár Marek Žitňan a osadená bola v roku 2002. Na lúke sa nachádza aj zrubový včelín, takže drevená Žofia stále dohliada na kvitnúce lúky a pracovité včely. Aj dnes si tu môžete vychutnať krásnu prírodu, výhľady, pokoj a, samozrejme, lúky plné kvetov a bylín.

Lokalita je prístupná po značkovanom turistickom chodníku z Novej Sedlice (cca 6.5 km).

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Národný park PoloninyNárodný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom Jarabá skalaNárodná prírodná rezervácia Jarabá skala sa nachádza v Bukovských vrchoch na slovensko-poľskom pohraničnom hrebeni v katastroch obcí Zboj, Runina a Ruské. Oblasť rezervácie Drevený chrám, Ruský PotokDrevený chrám sv. Michala Archanjela v Ruskom Potoku bol postavený v roku 1740. Pôvodne gréckokatolícky chrám je od roku 2000 prevedený na pravoslávnu cirkev. Drevený chrám v Ruskom...
  • Adresa: 067 68 Zboj
  • GPS: 49°4'48.69", 22°27'36.04"
  • Kontakt: NP POLONINY
Výlety v okolí