Drevený chrám, Ruský Potok

Drevený chrám sv. Michala Archanjela v Ruskom Potoku bol postavený v roku 1740. Pôvodne gréckokatolícky chrám je od roku 2000 prevedený na pravoslávnu cirkev.

Drevený chrám v Ruskom Potoku má klasickú zrubovú konštrukciu, na veži a predsieni stĺpovú. Telo chrámovej veže je obložené doskami a na streche je špeciálne tvarovaná cibuľa, laterna so strieškou, dve cibuľky nad sebou a trojramenný kríž. V závere strechy nad svätyňou je osadená jednoduchá vežička s cibuľkou a trojramenným krížom.

V interiéri chrámu sa nachádza štvorradový ikonostas, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Predpokladá sa, že pochádza z 18. storočia. Priestor na osadenie ikonostasu je užší ako samotný ikonostas, preto sú prvé a posledné dvojice ikon zošikmené.

Veľmi hodnotný je v tomto drevenom chráme žertveník s ikonou Snímania Krista pochádzajúci z 18. storočia a liturgické knihy zo 17. storočia.

Drevená zvonica bola k chrámu pristavená až v roku 1956. Umiestnené sú v nej tri zvony pochádzajúce zo zvonice vo veži.

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Národný park PoloninyNárodný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom Drevený chrám, Uličské KrivéGréckokatolícky drevený chrám sv. archanjela Michala v Uličskom Krivom bol postavený v roku 1718 pravdepodobne na mieste pôvodného staršieho chrámu. Počas druhej svetovej vojny, v Drevený chrám, TopoľaGréckokatolícky drevený chrám sv. Michala Archanjela je situovaný v malej obci Topoľa, ktorá leží v okrese Snina, v oblasti Národného parku Poloniny. Práve v tejto obci sa začiatkom 19.