Ďurkovec

Na pozorovanie hviezd nemusíte ísť do planetária. Niekedy stačí jasná obloha a ideálne miesto. Dve také sa nachádzajú v lokalite Polonín, len hodinu pešej chôdze od obce Runina.

Sedlo pod Ďurkovcom a vrch Ďurkovec (1 188,7 m n. m.) sú odlesnenými vrcholmi v Národnom parku Poloniny. Turistom sú ľahko dostupné a ich rovný povrch s vyšliapanými plošinkami umožňuje usadenie trojnožky alebo dobsonovej montáže.

 Pohľad zo sedla pod Ďurkovcom smerom na Pľašu

K nočnému pobytu v Poloninách je potrebné povolenie od správy Národného parku, o ktoré môžu záujemcovia požiadať odvolaním sa na Vihorlatskú hvezdáreň v Humennom a projekt Karpatské nebo.

 Runina – Park tmavej oblohy. Foto: Jozef Fekete, fotosúťaž Choď a foť

Návštevníci a milovníci nočnej oblohy môžu využiť služby v jednej z najizolovanejších obcí Runina, kde sú k dispozícii potraviny, krčma i chata Runina, ktorá je taktiež ideálnym miestom na pozorovanie hviezd.

 Foto: Norbert Lyocsa

Prístup:

Najľahší výstup zo slovenskej strany je z obce Runina po zelenej a následne červenej turistickej značke. 

Cez vrch Ďurkovec vedie červená turistická značka vedúca po hlavnom karpatskom hrebeni cez najvýchodnejší bod Slovenskej republiky – trojhraničie (1 207,7 m n. m.) na vrchu Kremenec a ďalej po slovensko-poľskej hranici cez viacero vrchov s vyhliadkami:

Kamenná lúka (1 200,9 m n. m.), Jarabá skala (1 199,0 m n. m.), Ruské sedlo (801,0 m n. m.), najvyšší vrch Laboreckej vrchoviny Vysoký grúň (904,9 m n. m.), Laborecký priesmyk až k Duklianskemu priesmyku.

Turistická prístupnosť

Sedlo pod Ďurkovcom a vrch Ďurkovec sú odlesnenými vrcholmi v Národnom parku Poloniny. Najľahší výstup zo slovenskej strany je z obce Runina po zelenej a následne červenej turistickej značke. Cez vrch Ďurkovec vedie červená turistická značka vedúca po hlavnom karpatskom hrebeni cez najvýchodnejší bod Slovenskej republiky – trojhraničie (1 207,7 m n. m.) na vrchu Kremenec a ďalej po slovensko-poľskej hranici cez viacero vrchov s vyhliadkami.

Začiatok trasy: Runina (555 m n. m.)

Koniec trasy: Ďurkovec (1 188 m n. m.)

Čas: 2:00 h

Vzdialenosť: 4 km

Stúpanie: ↗643 m

Klesanie: ↘ 10 m

Najvyšší bod: 1 188 m n. m.

Najnižší bod: 555 m n. m.

Titulná foto: Róbert Adam

POZRI TIEŽ:

Národný park PoloninyNárodný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom Lúka medovej baby (Poloniny)V Bukovských vrchoch, na území národného parku Poloniny, na trase z Novej Sedlice na vrchol Riabej skaly, sa nachádza miesto označované ako Lúka medovej baby alebo Medová baba. Ide o
  • Adresa: Runina, Poľsko
  • GPS: 49°5'54.87", 22°25'42.42"