Ondavská cyklotrasa

V okolí Bardejova sa nachádza množstvo cyklotrás, ktoré sa zaradili medzi obľúbené tipy na výlety. Jednou z možností ako prežiť voľný deň je výlet po ondavskej cyklotrase. Celková dĺžka trasy je 73,5 km a vedie cez Zborov, Regetovku, Becherov, Ondavku, Nižnú Polianku, Vyšný Mirošov, Nižný Mirošov, Roztoky, Dubovú, Šarišské Čierne, Smilno, Zborov a späť do Bardejova.

Trasa sa začína v Bardejove a postupuje smerom na Svidník. Prvou zastávkou je obec Zborov. Pred obcou sa po pravej strane nachádzajú zrúcaniny Zborovského hradu. Hrad Zborov je vyhľadávanou turistickou atrakciou. Prvé písomné zmienky o hrade pochádzajú zo 14. storočia. Hrad Zborov slúžil na ochranu uhorského pohraničia a obchodnej cesty, ktorá smerovala do Poľska. Samotný hradný kopec bol v roku 1926 vyhlásený za chránenú oblasť. V roku 1950 bol vyhlásený za štátnu prírodnú rezerváciu, čo ho zaraďuje medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Výnimočná je dubová aleja, vysadená pozdĺž prístupovej cesty na hrad.

Pred mostom cez potok Kamenec cesta smeruje do ľavej strany smerom do Poľska. Za obcou Chmeľova cesta odbočuje opäť doľava do obce Regetovka. Obec je známa Regetovským rašeliniskom, ktoré bolo pre svoj význam vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu. Zriadená bola na ochranu slatinno-rešelinových spoločenstiev. Porasty vytvára vachta trojlistá, nachádza sa tu rosička ohrúhlolistá, papraď hrebenistá, nátržnica močiarna a vzácny diablik močiarny.

Z Regetovky smeruje cesta späť na rázcestie a odbočka doľava. Trasa pokračuje cez obce Becherov, Ondavka, Vyšná Polianka a Varadka do Nižnej Polianky. V obci sa nachádza obľúbené prírodné kúpalisko. Z Nižnej Polianky smeruje cesta do obce Jedlinka, kde sa nachádza drevený kostolík Ochrany Bohorodičky. Odtiaľ vedie trasa na Svidník, Nižný Mirošov a na konci obce sa cesta zatáča doprava smerom na Dubovú, Cigľu a Šarišské Čierne. Približne 2 km po prejdení obce Šarišské Čierne, smeruje trasa doprava a pokračuje smerom do Smilna. V Smilne sa zatáča do ľavej strany a cez Zborov sa dostaneme späť do Bardejova.

Foto: www.bardejov.sk

Ondavská cyklotrasa

Pozri tiež:

Hrad ZborovGotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.
Regetovské rašeliniskoNárodná prírodná rezervácia Regetovské rašelinisko sa nachádza severovýchodne od obce Regetovka. Je pokrytá súvislou vrstvou rašelinníkov a siaha až do hĺbky 9 metrov.
Drevený chrám, JedlinkaGréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Jedlinke bol postavený v roku 1763 a predstavuje typický lemkovský variant rusínsko-ukrajinských trojdielnych a trojvežových drevených chrámov.
 • Adresa: Bardejov a okolie
 • GPS: 49°17'47.15", 21°16'26.2"
V blízkosti výletu
Reštaurácie
 • Hotel Artin*** 0.18 km
 • Lavender restaurant 0.20 km
 • Familia Ristorante 0.23 km
 • Staničná reštaurácia ABM 0.27 km
 • BAŠTA – kultúrno-komunitné centrum 0.29 km
Ubytovanie
 • Hotel Artin*** 0.18 km
 • Hotel Šariš*** 0.45 km
 • Penzión Le Monde 0.45 km
 • Penzión Magura 0.55 km
 • Penzión Bardejov 0.68 km
Výlety v okolí