Skanzen, Bardejovské Kúpele

Na okraji Bardejovských Kúpeľov na severovýchode Slovenska stojí Múzeum ľudovej architektúry – najstarší skanzen na Slovensku. V lone krásnej prírody, v tesnej blízkosti známych Bardejovských Kúpeľov, neďaleko Bardejova zapísaného v UNESCO, nájdete oázu pokoja, histórie a návratu do čias tradičnej dediny z 19. a prvej polovice 20. storočia.

Prvú slovenskú expozíciu múzea v prírode otvorili pre verejnosť v roku 1965 práve v Bardejovských Kúpeľoch. V súčasnosti ju tvorí takmer 30 objektov tradičnej ľudovej architektúry z oblasti horného Šariša a zo severovýchodného Zemplína.

Dominantou skanzenu sú dva drevené chrámy prenesené z dediny Zboj a z blízkej obce Mikulášová, ktoré sú skvelou ukážkou sakrálnej architektúry.

 Gréckokatolícky drevený chrám z Mikulášovej z roku 1730, zrekonštruovaný v roku 2015. Foto: Jano Štovka (MQEP)

V skanzene nájdete aj obytné zrubové domy či objekty s technickým zariadením: kováčsku vyhňu, sýpky, sušiareň ovocia i studňu a stodoly.

K exponátom mimoriadnej hodnoty patrí:

  • vrták na vŕtanie drevených vodovodných rúr hnaný vodným pohonom z 18. storočia a z roku 1932
  • najstarší datovaný úľ na Slovensku z roku 1691
  • valcha na výrobu súkna z rokov 1888 a 1948

 Skanzen Bardejovské Kúpele. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Návštevu múzea spestrujú organizované podujatia, napríklad Deň remesiel, Popoludnie s folklórom, Hrnčiarska nedeľa, Prehliadka rusínskeho a šarišského folklóru a podobne.

OTVÁRACIE HODINY 

Zdroj: vydavateľstvo Dajama, Šarišské múzeum Bardejov, KOCR SVS

Titulná foto: Jano Štovka (MQEP)

POZRI TIEŽ:

Bardejov (UNESCO)Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku... Drevený kostol, Hervartov (UNESCO)Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby. Hrad ZborovGotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.