Bardejov (UNESCO)

Pýchou nielen Šariša, ale aj celého Slovenska je starobylý BARDEJOV, ktorý patrí bezpochyby medzi najkrajšie slovenské mestá. Právom ho v roku 2000 zaradili do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Bardejov sa tiež hrdí prívlastkom najgotickejšie mesto Slovenska.

Malebné námestie s farebnými meštianskymi domami, majestátna Bazilika Minor sv. Egídia, Židovské suburbium, historická radnica, Katov dom, zachovalé mestské hradby s baštami... Na pomerne malom území je sústredené obrovské množstvo cenných a pozoruhodných pamiatok. 

 Radničné námestie. Foto: OOCR Šariš Bardejov

Ako to bolo kedysi...

Najstaršia zmienka o Bardejove je z roku 1241. Mesto bolo známe svojím rýchlym rozvojom, a to aj vďaka svojej strategickej polohe na priesečníku obchodných ciest medzi Uhorskom a Poľskom, Čiernym a Baltským morom. V roku 1376 sa Bardejov stal slobodným kráľovským mestom a zažíval obdobie rozkvetu. Bol centrom kultúry a vzdelanosti. V 17. storočí zasiahla Bardejov, tak ako mnoho iných miest, vlna protihabsburských povstaní, ktoré nanešťastie doplnili početné živelné pohromy. Postupná výraznejšia obnova mesta i rast obyvateľstva prišli až v povojnových rokoch 20. storočia. Od roku 1950 je mesto vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a od roku 2000 je zapísané v UNESCO.

Výnimočné pamiatky a jedinečná atmosféra

Centrum mesta tvorí Radničné námestie, ktoré z troch strán obkolesuje 46 meštianskych domov na úzkych stredovekých parcelách. Uprostred sa vyníma Bazilika Minor sv. Egídia, pred ktorou je možné obdivovať pôvodnú dvojicu zvonov Ján a Urban. Zvony boli pôvodne umiestnené vo zvonici veže Baziliky. Staré zvony sa časom poškodili, preto ich vo zvonici nahradili nové odliatky. Bazilika sv. Egídia pochádza z polovice 14. storočia a obsahuje jedinečnú kolekciu 11 neskorogotických krídlových oltárov. K mimoriadne obľúbeným patrí výstup na vežu baziliky. Najkrajší výhľad na mesto si tu návštevník užije z jej 6. poschodia.

 Bardejov. Foto: OOCR Šariš Bardejov

Sľuby sa musia dodržať, lebo inak...

Súčasťou Radničného námestia je , vybudovaná v rokoch 1505 – 1509. Po jej obvode sú kamenné plastiky, pričom jedna z nich predstavuje chlapca s vystrčeným holým zadkom namiereným na dom, kde býval richtár. Mestská rada vraj nevyplatila stavbárom dohodnutú sumu, tak ju tam jeden zo stavbárov v noci dorobil.

V roku 1903 rozhodla mestská správa zriadiť v radnici múzeum, ktorého zbierky boli sprístupnené verejnosti v roku 1907. Dnes  spravuje vyše 700 000 zbierkových predmetov z najrozličnejších oblastí múzejnej práce. Pre túto svoju rozsiahlu činnosť múzeum postupne získalo okrem historickej radnice aj dalšie objekty: na Radničnom námestí (budova č. 13), Rhodyho ulici (domy č. 4 – 6 a 27), vilu Rákoci aj s pozemkom v Bardejovských Kúpeľoch i dve bašty ako depozitárne budovy.

 Šarišské múzeum. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Mnohé meštianske domy si zachovali pôvodný gotický ráz, pričom upútajú aj svojou rozmanitou výzdobou. K turisticky najobľúbenejším patrí , ktorý bol sídlom mestského kata a v dome bola umiestnená aj väznica s útrpnou komorou. Nachádza sa na Veternej ulici blízko objektu Hrubá bašta.

Na námestí nemožno obísť ani sochu kata, ktorá tu bola osadená v r. 2016 a hneď sa stala hitom turistov.

 Kat. Foto: Jaroslav Moravčík, OOCR Šariš Bardejov

Rôzne náboženstvá, rozmanitá architektúra

V meste je možné nájsť mnoho chrámov. Gréckokatolíci tu majú Chrám sv. Petra a Pavla. Ozdobou mesta je aj . Kláštor stojí blízko hradieb mestského opevnenia, ktoré je najzachovanejším stredovekým obranným systémom na Slovensku. Okrem kamenných hradieb sa zachovala aj brána a sedem bášt. Fortifikačný systém Bardejova patrí k najdokonalejším a najzachovalejším opevneniam miest v Európe.

 Veľká červená bašta. Foto: OOCR Šariš Bardejov

Najvýznamnejšou lokalitou židovského kultúrneho dedičstva v Bardejove je areál tzv. , ktoré sa nachádza za hradbami mesta. Areál pozostáva zo Starej synagógy, školy (bet midraš) a rituálneho kúpeľa (mikve). V minulosti stál pri areáli aj rituálny bitúnok. Na vstupnej fasáde rituálneho kúpeľa sa okrem tabule Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva nachádza aj pamätná tabuľa venovaná obetiam holokaustu, ktorá bola odhalená v roku 1992.

K obľúbeným miestam patrí aj Promenádový park v blízkosti centra mesta, ktorého atmosféru podčiarkuje spievajúca fontána.

 Židovské suburbium, časť. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Z Bardejova je to len na skok do známych Bardejovských kúpeľov (5 km), ktorých liečivú silu ocenila aj známa cisárovná Sissi alebo ruský cár Alexander. V hoteli Alžbeta je umiestnené aj malé múzeum venované známej Sissi. V Bardejovských Kúpeľoch je možné užiť si cyklistické trasy, alebo návštevu .

V okolí láka na oddych aj , sedem gréckokatolíckych chrámov a jeden rímskokatolícky drevený kostol (Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj). Obľúbený je aj  pri Bardejovských Kúpeľoch, alebo agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute .

Zdroj: Dajama, Wikipédia, bardejov.sk, OOCR Šariš Bardejov

Titulná foto: OOCR Šariš Bardejov

POZRI TIEŽ:

Hrad ZborovGotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.

Skanzen, Bardejovské KúpeleNajstarší skanzen na Slovensku otvorený už v roku 1965, umiestnený hneď vedľa známych Bardejovských kúpeľov.

Drevený kostol, Hervartov (UNESCO)Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby.

Drevený chrám, TročanyMaďarský názov obce Tročany, teda Trocsan, sa v písomnostiach vyskytuje od polovice 14. storočia. Už v roku 1277 však osada existovala pod názvom villa Sanctae Trinitatis. Latinský a slovenský pôvod

Drevený chrám, FričkaDrevený gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala stojí uprostred obce Frička na miernej vyvýšenine od roku 1829. Z tohto obdobia si chrám zachoval svoju súčasnú podobu aj napriek tomu,