Pramene vo Vyšných Ružbachoch

Vyšné Ružbachy sú populárnym a vyhľadávaným turistickým miestom. Zapríčinili sa o to krásna príroda, história, kultúra, ale najmä termálne kúpele. Návštevníci tu nájdu zaslúžený relax a zdravie.

Liečivá voda v kúpeľoch vo Vyšných Ružbachoch patrí do skupiny hydrouhličitanovo-síranových, vápenato-horčíkových, uhličitých, hypotonických minerálnych vôd. Jej zdrojom je deväť prameňov, ktoré chŕlia 150 litrov vody za sekundu. Jej teplota sa pohybuje od 19 °C do 22,3 °C.

Prameň Izabela

Najvýdatnejším spomedzi všetkých deviatich prameňov je Izabela. Produkuje až 100 litrov vody za sekundu. V súčasnosti je považovaná za najuhličitejší prameň v Európe. Tento zdroj využívajú kúpele nielen vo vodoliečebných zariadeniach, ale aj na letnom kúpalisku. Samotný vrt je hlboký 208 m a nachádza sa v kúpeľnom areáli na okraji lesa.

Prameň Kráter

Zaujímavým zdrojom liečivej vody v Ružbachoch je aj prameň Kráter. Výstižný názov charakterizuje jeho tvar – má podobu skutočného krátera s termálnym jazierkom uprostred. Obklopuje ho meter vysoký val travertínu.

Prameň Svätený I

Západne od kúpeľného areálu pri lesnej cestičke sa nachádza prameň Svätený I. Voda, ktorá vyteká z kamenného múrika, je obľúbeným pitným zdrojom obyvateľov a návštevníkov kúpeľného parku Vyšné Ružbachy.

Pramene (Nový) Ščensný a Stavbár

Pod liečebným domom Travertín sa nachádzajú dva zdroje minerálnej vody. Pramene Nový Ščensný a Stavbár sú umeleckým dielom. Vytekajú zo zložito vystavaného a umelecky dekorovaného múrika. Nový Ščensný z ľavého a Stavbár z pravého žľabu umeleckej pitnej vázy.

Titulná foto: OOCR Severný Spiš – Pieniny