Pútnická cyklotrasa

V okolí Bardejova sa nachádza mnoho cyklotrás s pekným výhľadom a malebnou okolitou faunou a flórou. Jedným zo zaujímavých tipov na výlet môže byť, nie len v období koronavírusu, aj takzvaná „Pútnická cyklotrasa.“ 

Dĺžka trasy je približne 65 kilometrov. Vedie z mesta Bardejov do obce Tarnov, Gaboltov, Cigeľka, Frička, Lukov a potom späť do Bardejova. Spomínaná cyklotrasa patrí medzi zaujímavé tipy na výlet, ktoré sa oplatí zrealizovať.

Z Bardejova sa vyberieme cestou na Starú Ľubovňu po ceste I/77 do obce Tarnov. Za obcou Tarnov, pri benzínovej pumpe, odbočíme do pravej strany na cestu do Gaboltova. Obec Gaboltov je známym pútnickým miestom a úctou k Panne Márii Karmelskej a svätovojtešskou tradíciou. V Gaboltove sa každoročne koná hlavná púť, púť mužov či púť rómov. Z Gaboltova pokračujeme smerom do Cigeľky. Obec je známa vďaka minerálnej vode, ktorá ma pozitívny efekt na zažívacie ústrojenstvo a trávenie. Trasa pokračuje späť a na rázcestí odbočíme vpravo, smerom na Petrovu do Fričky.

Vo Fričke môžeme obdivovať  kostolík sv. Michala archanjela, ktorý je považovaný za klenot drevenej sakrálnej architektúry. Kostolík bol postavený v 18. storočí. Z Fričky sa vyberieme späť na rázcestie a odbočíme do pravej strany na cestu prvej triedy 1/77 smerom na Starú Ľubovňu.
Pred obcou Malcov smerujeme doľava do obce Lukov. Práve v obci Lukov sa môžeme pokochať ďalším vyhľadávaným skvostom a to dreveným chrámom sv. Kozmu a Damiána. Kostolík bol postavený v rokoch 1708 – 1709. Odtiaľ sa vrátime späť na rázcestie do Malcova a pokračujeme smerom do Bardejova.

Pútnická cyklotrasa“ je zaujímavou možnosťou ako prežiť voľné chvíle v peknom prostredí s krásnymi pamiatkami.


Foto a spracované podľa: www.bardejov.sk

Pútnická cyklotrasa

  • Adresa: Bardejov a okolie
  • GPS: 49°17'42.31", 21°16'43.51"