Raslavkameň

K prírodným zaujímavostiam či neživým hračkám prírody patria rozličné skalné útvary, ktoré sa v ľudskej fantázii prepájajú s magickými príbehmi a čarovnými schopnosťami. K takýmto miestam patrí aj Raslavkameň. 

Zaujímavý prírodný výtvor opradený legendami leží asi 2,5 kilometra od obce Abranovce. Z obce sa ku kameňu turista dostane po značenom turistickom chodníku približne za 30 minút. Túru – prechádzku – zvládnu aj deti.

Kameň pokrytý machom má elipsovitú ležiacu podobu. Tvarom teda pripomína bochník chleba. Zobrazuje ľudskú tvár (lebku) s otvormi očí, nosa a úst. Od nepamäti sa tam vkladali mince, dokonca lyžičky a malé naberačky. Najstaršia minca sa datuje okolo roku 1776!

raslav-stone

Legiend o kameni je viacero. Kameňom je podľa jednej legendy mladý rytier Raslav z hradu Bodoň. Raslav proti vôli svojej matky navštevoval neurodzenú dievčinu z Prešova. Aby ho nemohli len tak vystopovať, prikul koňovi naopak podkovy. Matka to však zistila a Raslava prekliala. Ten na mieste skamenel.

Okrem toho sa traduje, že voda, ktorá sa nachádza v jamkách pripomínajúcich časti tváre, je liečivá. Ďalšia z legiend zasa hovorí, že keď si vydajachtivé dievčatá odstrihli časť oblečenia, ktoré zavesili nad kameň, ich sen sa naplnil. Z Raslavkameňa taktiež údajne vyžaruje aj zvláštna energia – a či je to pravda, zistíte len pri osobnej návšteve.

Viac informácií získate TU

Zdroj: Bedeker PSK, Klub slovenských turistov

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

POZRI TIEŽ:

Slovenské opálové baneKrásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou Soľnohrad (Zbojnícky hrad)Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne
  • Adresa: 082 52 Abranovce
  • GPS: 48°55'57.12", 21°21'56.26"