Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa, obdivuje celý svet. Dnes sú banské diela vychytenou turistickou lokalitou a technickou pamiatkou. Vydajte sa do podzemia po stopách slávneho opálu a za jedinečnými zážitkami.

Opálové bane predstavujú svetový skvost a národný poklad Slovákov, ktorý stále ukrýva množstvo neprebádaných chodieb, tajomstiev a legendárneho opálu. Slovenské opálové bane sú najstaršie na svete a jediné na našom kontinente.

V podzemí je približne 30 km banských chodieb a 17 horizontov, z ktorých je päť zaplavených. Sprístupnených pre verejnosť je 1 280 metrov.

Prehliadku sprevádza pútavý výklad, ktorý návštevníka zavedie do sveta baníkov i tajomných podzemných bytostí.

 Opálové bane. Foto: Jano Štovka

Obľúbené medzi „celebritami”

Opálové bane boli známe po celom svete už od konca 16. storočia. Drahý opál, ktorý sa v nich ťažil, si zvlášť obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál Oheň trójsky. Najväčší opál menom Harlekýn je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.

Bane z dôvodu povojnových rokov a zlej ekonomickej situácie ukončili ťažbu v roku 1922 na lokalite Libanka a v ostatných banských poliach. Zlatý vek opálových baní pri obci Červenica dnes pripomína zrekonštruovaný vchod štôlne Jozef, kde je hlavný vstup do podzemia opálových baní

 Slovenské opálové bane. Foto: www.opalovebane.com

Spoločnosť Opálové bane Libanka, s. r. o. obnovila ťažbu opálu 21. mája 2012 a sprístupnila banské diela pre turistov. Slovenský opál, suveníry, ako aj originálne šperky vyrábané z pravého drahého opálu je možné si zakúpiť v Prešove, v zlatníctve Libanka.

Okruh prehliadky Slovenských opálových baní má celkovú dĺžku 1 280 m. Vchod a východ sú v rovnakej nadmorskej výške. Pobyt v banských podzemných priestoroch trvá cca 45 – 60 min. Teplota v banských priestoroch počas roka kolíše od +0,5 °C do +6,4 °C.

Prehliadku opálovej bane si môžete objednať na internetovej stránke www.opalovebane.com alebo mailom na slovakiaopal@gmail.com.

Zdroj textu a titulnej foto: www.opalovebane.com

POZRI TIEŽ:

NKP SolivarSolivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia. Kalvária v PrešoveKalvária je barokový komplex vypínajúci sa na nevysokom kopci na západnom okraji Prešova. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska (po Krajské múzeum v Prešove - Rákociho palácNajkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku. Ortodoxná synagóga v PrešoveInteriér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry. Hrad ŠarišŠarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom