Slovenské opálové bane

Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa, obdivuje celý svet. Dnes sú banské diela vychytenou turistickou lokalitou a technickou pamiatkou. Vydajte sa do podzemia po stopách slávneho opálu a za jedinečnými zážitkami.

VIAC INFORMÁCIÍ

Opálové bane predstavujú svetový skvost a národný poklad Slovákov, ktorý stále ukrýva množstvo neprebádaných chodieb, tajomstiev a legendárneho opálu. Slovenské opálové bane sú najstaršie na svete a jediné na našom kontinente.V podzemí je približne 30 km banských chodieb a 17 horizontov, z ktorých je päť zaplavených.

Sprístupnených pre verejnosť je 1 280 metrov.Prehliadku sprevádza pútavý výklad, ktorý návštevníka zavedie do sveta baníkov i tajomných podzemných bytostí.

 Opálové bane. Foto: Jano Štovka

Obľúbené medzi „celebritami”

Opálové bane boli známe po celom svete už od konca 16. storočia. Drahý opál, ktorý sa v nich ťažil, si zvlášť obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál Oheň trójsky. Najväčší opál menom Harlekýn je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.

Bane z dôvodu povojnových rokov a zlej ekonomickej situácie ukončili ťažbu v roku 1922 na lokalite Libanka a v ostatných banských poliach. Zlatý vek opálových baní pri obci Červenica dnes pripomína zrekonštruovaný vchod štôlne Jozef, kde je hlavný vstup do podzemia opálových baní

 Slovenské opálové bane. Foto: www.opalovebane.com

Spoločnosť Opálové bane Libanka, s. r. o. obnovila ťažbu opálu 21. mája 2012 a sprístupnila banské diela pre turistov. Slovenský opál, suveníry, ako aj originálne šperky vyrábané z pravého drahého opálu je možné si zakúpiť v Prešove, v zlatníctve Libanka.

Okruh prehliadky Slovenských opálových baní má celkovú dĺžku 1 280 m. Vchod a východ sú v rovnakej nadmorskej výške. Pobyt v banských podzemných priestoroch trvá cca 45 – 60 min. Teplota v banských priestoroch počas roka kolíše od +0,5 °C do +6,4 °C.

Prehliadku opálovej bane si môžete objednať na internetovej stránke www.opalovebane.com alebo mailom na slovakiaopal@gmail.com.

Zdroj textu a titulnej foto: www.opalovebane.com

POZRI TIEŽ:

NKP SolivarSolivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.

Web: https://muzeumsolivar.sk/otvaracie-hodiny/

Kalvária v PrešoveKalvária nad mestom Prešov predstavuje barokový komplex s nádherným výhľadom a cenným interiérom. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska (po banskoštiavnickej kalvárii).
Krajské múzeum v Prešove - Rákociho palácNajkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku.

Web: http://http://tripolitana.sk/rakociho-palac-presov/

Ortodoxná synagóga v PrešoveInteriér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.
Hrad ŠarišŠarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom

Web: https://www.hradsaris.sk

V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Ranč Zaľubova 6.72 km
  • Reštaurácia u Hricka 13.56 km
  • Penzión Eden 14.42 km
  • Penzión Família 15.44 km
  • Hotel Patriot *** 15.94 km
Ubytovanie
  • Ranč Zaľubova 6.72 km
  • Penzión Eden 14.42 km
  • Penzión Família 15.44 km
  • Hotel Patriot *** 15.94 km
  • House Hamm 16.13 km
Výlety v okolí