Roklina Zapikan

Zapikan (314 m n. m.) je krasová roklina neďaleko obce Davidov v severovýchodnej oblasti Slanských vrchov. Chránené územie bolo vyhlásené v roku 1993. Cez roklinu tečie Komorský potok, ktorý vytvára zaujímavé bralá, previsy a vodopády. Názov je podľa nárečového "Zapikán", čo znamená zbojník a v 19. a 20. storočí sa tu pred žandármi úspešne ukrýval zbojník. Zbojník Zapikan

Info k výletu: Zapikan je krasová roklina v severovýchodnej oblasti Slanských vrchov. Na Zapikan vedú viaceré turistické chodníky z obce Davidov. V centre obce je potrebné prejsť cez most na ľavú stranu a následne pokračovať popri tanku až na jej koniec k futbalovému ihrisku, kde je možné zaparkovať. Najkratšou cestou do rokliny vás privedie, nie veľmi husté, modré turistické značenie. Ak sa poľnou cestou dostanete po 15 minútach na širokú lúku s krásnymi výhľadmi, buďte si istí, že máte ten správny smer. Načerpať sily môžete pri altánku s ohniskom. Odtiaľ je to už len na skok k rokline Zapikan. 

Náročnosť: 2/5
Trvanie: 0:45 h (jednosmerne)
Dĺžka trasy: 2 km (jednosmerne)

Prevýšenie: ⇗ 130 m n. m. ⇘ 0 m n. m.
Prístup: peši ✅, bicykel - ????‍♀️ len zdatní detskí cyklisti (náročné)
⇒ 
MAPA

Indícia k trezoru: Roklina Zapikan tajomstvo ukrýva, trezor to však nie je, ako to zvykom býva. Tvoj poklad sa nachádza ešte pred schodmi, hľadaj strom označený červenými pruhmi. 
Kód: 864

Roklina Zapikan je súčasťou súťaže LEGENDARIUM 2023. Na tomto mieste na vás čaká trezor so súťažnými nálepkami.

IMG_4617

V prípade, že nájdeš trezor prázdny, odfoť sa pri ňom, fotografiu nám pošli správou cez FB Legendarium alebo mailom na sutaz@legendarium.info, a my ti pošleme nálepku poštou. 

Lokalitou ťa v Legendariu prevedie Zbojník Zapikan. Okrem nálepiek v trezore môžete získať aj SÚŤAŽNÉ PEČIATKY:

U cetky - Dom ľudových tradícií - web
pečiatka Tradície

Ranč Breziny - web
pečiatka Tradície

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou - web
pečiatka Hanušovce

  • Adresa: Davidov
  • GPS: 48°49'15.33", 21°35'59.04"