Rozhľadňa pri Kráľovej studni

Obec Lenartov sa nachádza v blízkosti slovensko-poľskej hranice v bardejovskom okrese. Koncom 19. storočia cez ňu viedla obchodná cesta z Poľska do Galície. Ostali po nej spomienky v podobe studne (prameňa) a zrúcaniny hostinca Kráľova studňa. Dnes v obci pôsobí občianske združenie Kráľova studňa z Lenartova, ktoré sa zaslúžilo aj o výstavbu rozhľadne. Vybudovali ju nad Lenartovom v roku 2011

characters-07 Rozhľadňa pozostáva zo štyroch podlaží, pričom najvrchnejšie je prekryté strechou. Týči sa do výšky 13 metrov a ide o najvyššiu rozhľadňu v okrese Bardejov. Ponúka nádherné pohľady na celý Čergovský hrebeň, vrch Busova, Magury, okolité obce a aj poľskú Javorinu. 

Pri rozhľadni sú umiestnené stoly a lavičky s ohniskom. V roku 2016 pribudla drevená Lavica troch kráľov, ktorá pripomína stretnutie trojice kráľov v roku 1471, kedy sa tu stretli vtedajší uhorský kráľ Matej Korvín s poľským kráľom Kažimírom IV. Jagellonským a jeho synom Sv. Kazimírom.

Neďaleko rozhľadne sa nachádza studnička, ktorá podľa legendy vznikla pod kopytami koňa kráľa Mateja Korvína, keď tadiaľ v čase sucha prechádzal so svojou družinou do Poľska. Odtiaľ pochádza aj názov lokality Kráľova studňa. Okolo prameňa viedla v dávnych dobách významná obchodná cesta z Poľska do Galície.

Lokalita je miestom organizovaných turistických výstupov, podujatí a workshopov – Lenartovský rebrinák, Slovensko-poľský turistický prechod okolo Kráľovej studne, Zimný prechod, Beh do kopca na Kráľovu studňu a pod.

 Lavica 3 kráľov. Foto: archív KOCR Severovýchod Slovenska

Viac informácií o mieste a podujatiach: www.kralovastudna.eu

Info k výletu: K rozhľadni sa najjednoduchšie dostanete z obce Lenartov (zelená turistická značka – ponad cintorín, cca. 1:15 hod.) a z obce Obručné (červená turistická značka, 1:30 hod.). Z obce Lenartov vedie neznačená trasa ponad cintorín a lúky až k rozhľadni. 

Zdroj: Obec Lenartov

Titulná foto: archív KOCR Severovýchod Slovenska

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Lukov – VenéciaGréckokatolícky drevený chrám svätých Kozmu a Damiána v Lukove – Venécii stál pôvodne v obci Nová Ves pri Novom Sonči v Poľsku. Obyvatelia Venécie chrám odkúpili a previezli do svojej obce. Rusínske národno-cirkevné múzeumSamotné múzeum má tri časti. V prvej,vstupnej časti sú podané krátke informácie z histórie obce. Druhá časť ponúka cirkevné dokumenty, knihy a artefakty, ktoré hovoria o bohatej