Šarišská galéria v Prešove

Šarišská galéria v Prešove patrí k najstarším regionálnym galériám na Slovensku. Založená bola v roku 1956 ako Krajská galéria v Prešove, pričom dnešné meno nesie od roku 1991.

Sídlom Šarišskej galérie sa od roku 1981 stali bývalé meštianske domy v mestskej pamiatkovej rezervácii. V súčasnosti vlastní vyše 4 200 maliarskych diel, kresieb, sôch a grafík z 15. – 20. storočia. Zameriava sa predovšetkým na severovýchodné Slovensko, no vyhľadáva aj tvorbu výtvarníkov z celého východného Slovenska.

Šarišská galéria rozvíja pestrú výstavnú a kultúrno-výchovnú činnosť. Na salónoch s medzinárodnou účasťou umožňuje zaujímavé stretnutia v spolupráci s domácimi i zahraničnými galériami a autormi. Okrem toho realizuje spolu s mestom Prešov aj tzv. Záhradu umenia, kde sú osadené sochy, ktoré vznikli na dvoch ročníkoch Medzinárodného sochárskeho sympózia.

Galéria PONÚKA:

  • Bezbariérový vstup
  • Bezbariérový prístup - bezproblémový prístup pre vozičkárov a matky s deťmi (v r. 2017 rozsiahla rekonštrukcia objektu).
  • Bezbariérový výťah - určený pre návštevníkov i zamestnancov so zdravotným postihnutím (od r. 2017 - súčasť rekonštrukcie)
  • Realizácia výstav osôb so zdravotným postihnutím - v pravidelných intervaloch, cieľom je odstrániť spoločenské bariéry a predsudky
  • Zľavnené vstupné - pre osoby so zdravotným postihnutím

Zdroj: www.sgpresov.sk

Titulná foto: Facebook – Šarišská Galéria

POZRI TIEŽ:

Krajské múzeum v Prešove - Rákociho palácNajkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku. Konkatedrála sv. MikulášaStavba monumentálneho farského chrámu Konkatedrála sv. Mikuláša bola ukončená v roku 1515. Napriek viacerým stavebným úpravám a veľkému požiaru v roku 1788 si neskorogotická stavba Ortodoxná synagóga v PrešoveInteriér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry.