Slnečné hodiny v Brezovici nad Torysou

Brezovica (okres Sabinov) leží v údolí Torysy pod východnými výbežkami Levočských vrchov. Obec sa vyvinula na starej ceste vedúcej zo Šariša na Spiš, ktorá sa v pramenných materiáloch označuje jako „via magna“ veľká cesta. Po prvý krát sa obec písomne spomína až v roku 1317. Vtedy tu začal vznikať aj hrad, ktorý stavali ako rodinné sídlo rod. Berzeviczi. Pričinil sa o to Michal Berzeviczi a hrad sa stal rodovým sídlom na viac ako dve storočia.

Kaštieľ v Brezovici pochádza zo 17. storočia kedy rod Berzeviczi hrad opustili a presťahovali sa do obce, kde postavili sedem kúrii a jeden kaštieľ.

Kaštieľ bol postavený ako bloková budova s dvoma traktami s rizalitom na severovchodnej strane s otvoreným priestranným schodišťom. Na priečeli sa zachovali renesančné okná, renesančné iluzívne dvojfarebné sgrafitové bosáže s diamantovým rezom. Nad vchodom je kamenná doska s reliéfom rodinných erbov. Predkovia rodu pochádzali z Tirolska a prijali prídomok podľa polatinčeného názvu obce Berzeviczi.

Slnečné hodiny v obci Brezovica nájdeme umiestnené na kaštieli, ktorý je súčasťou Šarišskej hradnej cesty.

Hodiny sú vertikálne a neúplné. Ako pozostatok ostal na kaštieli iba kovový ukazovateľ. Môžeme zhodnotiť, že sa táto pamiatky nachádza v zanedbanom stave. Bolo by ju preto potrebné obnoviť spolu aj s hodinami, nakoľko to je kultúrna pamiatka Šariša. 

Zdroj textu: OOCR Región Šariš, Lucia Mihoková

Zdroj foto: Lucia Mihoková

  • Adresa: Brezovica nad Torysou
  • GPS: 49°8'35.78", 20°51'12.15"