Smrekovica

Branisko je veľmi zaujímavé pohorie, avšak medzi ľuďmi nie je veľmi známe. Známy je skôr diaľničný tunel, ktorý pohorím prechádza. Turistika v Branisku teda určite nespadá do kategórie komerčných masoviek typu Vysoké Tatry. Je to skôr taký prechádzkový typ pohoria, kde nenarazíte na davy ľudí.

Najvyšším vrchom pohoria Branisko je Smrekovica s nadmorskou výškou 1 200 m n. m. V rámci Braniska je to jeden z najobľúbenejších vrchov a nájdete ho v severnej časti pohoria. Je to dobre dostupný vrch z viacerých svetových strán, napriek tomu je možné, že počas vášho výstupu nenarazíte ani na jedného turistu.

 Noc v hoteli Milión hviezd, Juraj Hurajt

Výhodou Smrekovice je aj to, že to nie je na výstup príliš náročný kopec. Preto by ho mali s menšími prestávkami zvládnuť aj priemerne zdatní jedinci. Prevýšenie nie je až tak náročné, trasa nie je nebezpečná a je vcelku pohodová. Možno prvá časť trasy je o čosi menej záživná, ako druhá časť.

Charakter cesty na Smrekovicu je premenlivý. Začnete asfaltkou, ktorá sa neskôr zmení na takúto štrkovú cestu. Nasleduje lesná cestička a ku koncu trasy pribudnú aj skaly a kamene.

 Výhľad zo Smrekovice, Čuchran

Túra na Smrekovicu z priesmyku Branisko zaberie približne 2 hodiny. Ďalšou možnosťou, odkiaľ môžete vyraziť, je obec Vyšný Slavkov. Výlet sem trvá tiež niečo vyše 2 hodín. V prípade, že máte viac času a chcete si spraviť minimálne poldňový výlet, tak môžete vyraziť z obce Lipovce, ktorá leží na východe pohoria. V tomto prípade však rátajte s 3 až 4 hodinami chôdze.

 Miroslav Sluk

Zo Smrekovice vedie žltá turistická trasa smerom na neďaleký kopec Zelená skala, takže ak ste už tu, môžete sa pozrieť aj tam. Túra tam trvá približne 30 minút. 

Turistická prístupnosť

Najvyšší vrch pohoria Branisko ponúka nádherný panoramatický výhľad na región Spiša s jeho dominantou – Spišským hradom. Na Smrekovicu ťa privedú z priesmyku Branisko dve trasy – zelená a modrá. V lokalite Branisko – chaty sa tieto trasy rozdeľujú. Zelená pokračuje rovno, modrá vľavo. Na samotnom vrchu ťa prekvapí veľkolepá infraštruktúra v podobe lavičiek, hojdačky a útulne.

Začiatok trasy: Branisko priesmyk (751 m n. m.)

Koniec trasy: Smrekovica (1 200 m n. m.)

Čas: 1:45 h

Vzdialenosť: 4,8 km

Stúpanie: ↗ 455 m

Klesanie: ↘ 6 m

Najvyšší bod: 1 200 m n. m.

Najnižší bod: 751 m n. m.

Zdroj: Planet Slovakia

Titulná foto: Pavol Hunady

Pozri tiež:

RajtopíkyNárodná prírodná rezervácia Rajtopíky sa nachádza v západnej časti pohoria Branisko v katastri obcí Harakovce a Dúbrava. Chránené územie vzniklo na ochranu lesných a nelesných
Sľubica (vrch)Sľubica je tretí najvyšší vrch Braniska s nadmorskou výškou 1129,4 m n. m. s dychberúcimi výhľadmi. Ide o miesto, ktoré ponúka nádherné, pôsobivé výhľady na Spiš, Levočské
 • Adresa: Smkrekovica, Branisko
 • GPS: 49°2'47.91", 20°52'16.54"
V blízkosti výletu
Reštaurácie
 • Penzión U Kastelána 9.52 km
 • Spišský salaš 9.84 km
 • Penzión Podzámok 9.98 km
 • Penzión u Pacáka 9.99 km
 • Reštaurácia XXL 13.07 km
Ubytovanie
 • Penzión U Kastelána 9.52 km
 • Penzión Chalúpka 9.97 km
 • Penzión Podzámok 9.98 km
 • Penzión u Pacáka 9.99 km
 • Kaštieľ Péchy 10.80 km
Výlety v okolí